W najbliższych 5 latach skumulowana roczna stopa wzrostu rynku cloud computingu w Polsce wyniesie więcej niż 47 proc. W efekcie w 2013 r. jego wartość po raz pierwszy przekroczy granicę 200 mln zł – wynika z raportu PMR „Rynek przetwarzania danych w chmurze w Polsce 2012. Prognozy rozwoju na lata 2012-2016”.

Zdaniem przedstawicieli największych firm IT działających w naszym kraju, popyt na rozwiązania do przetwarzania danych będzie rósł z kilku powodów. Najważniejszym jest poszukiwanie oszczędności przez klientów (31 proc. opinii). Niewiele mniej istotny okazał się wzrost rynku mobilnego internetu i aplikacji mobilnych (29 proc.), a nieco mniejsze znaczenie ma potrzeba bezpieczeństwa (19 proc.). Jest to również najważniejszy czynnik, który hamuje rozwój polskiego rynku przetwarzania danych w chmurze. Na kolejnym miejscu uplasowała się coraz większa ilość danych w polskich przedsiębiorstwach i związana z tym konieczność ich składowania (10 proc.).

Według raportu duży prognozowany wzrost wynika z tego, że rynek cloud computingu znajduje się w początkowej fazie rozwoju, a w Polsce są sprzyjające warunki dla dalszego progresu. Chodzi o trzy obszary: technologiczny (bezpieczeństwo danych, wirtualizacja, oferta centrów danych, rozwój infrastruktury telekomunikacyjnej, rosnąca liczba danych), finansowy (obniżanie kosztów, wpływ kryzysu, zwrot z już dokonanych inwestycji w infrastrukturę teleinformatyczną) oraz regulacje prawne.

PMR zwraca uwagę, że rozwój usług cloud w Polsce nie przebiega w taki sam sposób w sektorze MŚP oraz w dużych przedsiębiorstwach. Te ostatnie korzystają głównie z chmury prywatnej w celu optymalizacji własnych zasobów. Dla mniejszych podmiotów bardziej interesująca jest chmura publiczna, co umożliwia większą kontrolę nad wydatkami oraz dostęp do rozwiązań zbyt kosztownych w tradycyjnym modelu. Według PMR usługami cloud bardziej interesują się podmioty dopiero rozpoczynające działalność.

Podział polskiego rynku przetwarzania danych w chmurze na dwa segmenty (chmura prywatna i publiczna) spowodował, że dostawcy w większości skupiają się na jednym z nich. Pierwsza grupa postawiła na usługi chmury prywatnej lub jej budowę, a druga na usługi chmury publicznej, najczęściej w modelu IaaS oraz SaaS.