Tylko 17 proc. polskich firm twierdzi, że korzysta z przetwarzania danych w chmurze – według raportu UKE. W tym 12 proc. używa to tego celu własnej infrastruktury, a 5 proc. infrastruktury zewnętrznych podmiotów. Badanie obejmowało głównie firmy mikro i małe przedsiębiorstwa.

Co istotne, spośród firm, które poinformowały iż wykorzystują technologie cloud, zdecydowanie więcej widzi w nich korzyści (89 proc.) niż zagrożenia (16 proc.).

Bezpieczeństwo danych zaletą i problemem

Za największe zalety chmury uznano bezpieczeństwo przed utratą danych (88 proc.), oszczędność kosztów związaną z wymianą fizycznych nośników (66 proc.) i łatwość obsługi – możliwość współdzielenia danych (53 proc.). Mniejsze znaczenie ma monitoring procesów (25 proc.) oraz wydajność i niezawodność (12 proc.).

Co ciekawe, bezpieczeństwo jest również wysoko po stronie wad chmury – zdaniem pytanych przedsiębiorców. Ci z nich, którzy dostrzegali zagrożenia związane z cloud computingiem, najczęściej wspominali o ryzyku wycieku danych na skutek awarii (56 proc.) lub włamania hakerów (35 proc.).

Spore obawy budzą również kwestie dotyczące prywatności i bezpieczeństwa chmury, związane z niedostatecznym prawnym uregulowaniem tych kwestii (46 proc.) oraz potencjalny wgląd w dane przez dostawcę usługi (43 proc.).


Dane zawiera raport z badania PBS dla UKE „Funkcjonowanie rynku telekomunikacyjnego”. UKE informuje, że ze względu na małą liczebność próby dotyczącej zalet i zagrożeń związanych z chmurą, wyniki mają charakter poglądowy.