Michał Gramatyka i Paweł Olszewski zostali powołani na stanowiska sekretarzy stanu – wiceministrów w resorcie cyfryzacji.

„Będziemy wspólnie pracować nad cyfryzacją w Polsce. Przed nami wiele wyzwań i ambitne cele, które chcemy zrealizować” – zapowiedział minister Krzysztof Gawkowski. Cele resortu pod nowym kierownictwem zarysował wkrótce po objęciu urzędu.

Michał Gramatyka jest członkiem Polski 2050. Z zawodu jest radcą prawnym, doktorem nauk prawnych, biegłym sądowym, autorem i współautorem publikacji z dziedziny kryminalistyki. Pracował także w biznesie – w 2015 r. odpowiadał m.in. za budowę Centrów Usług Wspólnych Grupy Enea i organizację obsługi prawnej firmy. Był wiceprezesem Tauron Polska Energia, a później ekspertem – radcą prawnym w PwC (2016 – 2017).

Zasiadał już w Sejmie poprzedniej kadencji (od 2019 r.). Ma również wieloletnie doświadczenie samorządowe. Był m.in. wicemarszałkiem woj. śląskiego i zastępcą prezydenta miasta Tychy.

Paweł Olszewski z Platformy Obywatelskiej ma doświadczenie rządowe. Za kadencji Ewy Kopacz był sekretarzem stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju oraz pełnomocnikiem rządu ds. regulacji i harmonizacji obszaru bezpieczeństwa transportu i ruchu drogowego. W Sejmie jest od 2005 roku. Obecnie pełni funkcję zastępcy przewodniczącego sejmowej komisji infrastruktury. W poprzednich kadencjach był w komisjach gospodarki oraz administracji i spraw wewnętrznych.

Z zawodu jest ekonomistą. Był m.in. menedżerem ds. eksportu w Bydgoskiej Fabryce Mebli i dyrektorem finansowym w Zakładzie Mechanicznym Skraw-Mech, przejętym następnie przez Pesę (fabryka pojazdów szynowych).

Wcześniej na stanowisko wiceministra cyfryzacji premier powołał Dariusza Standerskiego.