Plan jest jednym z warunków wznowienia wypłat, jakie strona polska uzgodniła z Komisją Europejską. Przedstawione działania mają poprawić kontrolę i zarządzanie nad projektami, aby nie dochodziło do nieprawidłowości. Według Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji plan dotyczy wszystkich projektów realizowanych w ramach tzw. 7 osi Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka (29 priorytetowych przedsięwzięć, wspieranych finansowo przez Unię). Ich monitorowaniem ma zająć się zespół, powołany wspólnie z Komisją Europejską. Najważniejsze zmiany to wzmocnienie systemu monitorowania i weryfikacji postępów w realizacji projektów IT oraz silniejsze powiązanie tego systemu z procedurą weryfikacji wniosków o płatność oraz wynikami kontroli. Mają pomóc także szkolenia – osoby uczestniczące w projektach zostaną obowiązkowo przeszkolone w zakresie zamówień publicznych, w tym z działań antykorupcyjnych.

Pokażemy, że CPI działa na nowych zasadach i jest bezpieczne – zapowiedział w maju minister Michał Boni, szef resortu administracji i cyfryzacji. Dodał, że ostatnie zatrzymania CBA nie dotyczą spraw związanych z projektami unijnymi. W ub.r. w Centrum Projektów Informatycznych MSWiA CBA wykryło korupcję na dużą skalę.

Według MAC zaakceptowanie przez Komisję Europejską zaproponowanych w planie przedsięwzięć powinno zaowocować przywróceniem przynajmniej części unijnego finansowania projektów IT w ramach „7 osi”. Decyzja spodziewana jest najwcześniej jesienią.