Apple uprzedzał w lipcu br., że liczy się z niedostatkiem czipów w minionym kwartale, jednak ograniczenia podaży okazały się większe niż spodziewała się firma.

Zakłócenia w łańcuchu dostaw, jak i problemy z produkcją wywołane pandemią w Azji, ograniczyły przychody koncernu aż o ok. 6 mld dol. w IV kw. finansowym (zakończonym 25 września br.).

Do końca roku lepiej nie będzie

Pod tym względem był to dotychczas najgorszy kwartał Apple’a. CEO Tim Cook uważa, że w aktualnym kwartale lepiej nie będzie i można spodziewać się jeszcze większego ograniczenia przychodów niż 6 mld dol.

Według niego niedobory mają wpływ na większość produktów Apple’a, podczas gdy popyt, jak zapewnia, jest bardzo silny. Lepsza pozostaje dostępność czipów wytwarzanych w nowych technologiach – z których Apple najczęściej korzysta – niż w tych starszych, gdzie o dostawcę koncern konkuruje z wieloma innymi firmami – informuje CEO.

W wynikach Apple’a za III kw. finansowy, zakończony w końcu czerwca br., wpływ niedostatku komponentów na przychody Apple’a był nieco niższy niż 3 mld dol.

Na początku października pojawiły się informacje, że w tym roku Apple dostarczy nawet o 11 proc. mniej (ok. 10 mln szt.) nowych iPhone’ów 13 niż wcześniej zakładano, ze względu na niewystarczającą podaż czipów.

Sprzedaż większa o blisko 30 proc.

Mimo problemów przychody w IV kw. finansowym wzrosły o 29 proc., do 83,4 mld dol., choć analitycy spodziewali się ok. 1,5 mld dol. więcej.

Także na iPhone’ach sprzedaż nie spełniła oczekiwań. Obroty wyniosły 38,9 mld dol., co oznacza jednak niemałą poprawę, o 47 proc. Pozytywny wpływ miał iPhone 13, który wszedł na rynek pod koniec kwartału.

Kolejny rekord odnotowano na komputerach Mac, gdzie sprzedaż wyniosła 9,18 mld dol. i była wyższa o 1,6 proc. r/r. Wynik pociągnął w górę zwłaszcza popyt na nowe MacBooki Air z własnymi procesorami Apple’a (M1) – twierdzi CFO koncernu Luca Maestri.

W przypadku iPadów wzrost wyniósł 21 proc. (8,25 mld dol.), głównie dzięki zainteresowaniu modelami biznesowymi Pro.

W I kw. finansowym, który zakończy się pod koniec grudnia br., Apple spodziewa się, mimo niedoborów czipów, większych przychodów niż przed rokiem we wszystkich kategoriach produktowych za wyjątkiem iPadów, z powodu problemów z dostępnością.

Zysk netto Apple’a w IV kw. urósł o 62 proc., do 20,5 mld dol.

W całym roku finansowym 2021 Apple osiągnął imponującą sumę 365,8 mld dol. przychodów (+33 proc. wobec roku 2020).