Po tym, jak w ub.r. firmy rozglądały się głównie doświadczonych fachowców IT, w tym roku jest wyraźnie więcej ofert dla początkujących. Liczba takich anonsów wzrosła o 1/4 więcej wobec analogicznego okresu 2020 r. – według No Fluff Jobs.

Okazuje się jednak, że procesy rekrutacyjne wyglądają nieco inaczej, niż oczekiwania stawiających w branży IT swoje pierwsze kroki.

Liczba ogłoszeń kierowanych do juniorów rośnie, ale wciąż jest niska.

Rekruterzy trzymają w sekrecie wynagrodzenie

Juniorzy zapytani o to, co jest dla nich najbardziej istotne podczas pierwszego kontaktu, odpowiedzieli, iż są to informacje o zadaniach na stanowisku (73 proc.) i szczegóły dotyczące poszczególnych etapów rekrutacji (65 proc.).

Co drugi chciałby również poznać informacje o wynagrodzeniu, tymczasem według początkujących w IT, aż 87 proc. rekruterów jej nie udziela, a co trzeci uważa, iż przekazywane przez rekrutera informacje są niewystarczające.

Co trzeci junior skarży się również, że nie otrzymuje informacji zwrotnej po zakończonym procesie rekrutacyjnym – dotyczy to również kandydatów, którzy poświęcili swój czas nie tylko na uczestnictwo w rozmowie, ale także na wykonanie zadania rekrutacyjnego lub live coding, czyli programowanie podczas rozmowy o pracę.

Więcej błędów rekruterów

Do najczęstszych błędów rekruterów należą, według początkujących w branży IT, niepodawanie lub brak możliwości podania szczegółów dotyczących warunków zatrudnienia (64 proc.), a prawie połowa (46 proc.) wskazała, że nie zapoznają się oni należycie z CV kandydata.

Słabo znają specyfikę branży

Według juniorów rekruterzy nie do końca znają specyfikę branży, stanowiska i technologii oraz zadają im nieadekwatne pytania podczas rozmowy kwalifikacyjnej – tak twierdzi kolejno 42 i 34 proc. adeptów branży IT.  


Najbardziej efektywny proces rekrutacyjny według juniorów

Na pytanie, jaka forma sprawdzania wiedzy w procesie rekrutacyjnym jest dla nich najbardziej efektywna – 75 proc., wskazało na luźną rozmowę, a prawie 70 proc. zadanie do rozwiązania.

82 proc. juniorów chce znać jak najwięcej szczegółów dotyczących przyczyn odrzucenia ich kandydatury, aby móc wyciągnąć wnioski, ale 66 proc. adeptów IT twierdzi, że firmy nie są otwarte na informację zwrotną od kandydatów” –mówi Marek Psiuk, CTO w No Fluff Jobs. 

Najpopularniejsze technologie i miasta dla początkujących
Według danych No Fluff Jobs z czerwca tego roku, poszukiwani są głównie juniorzy, którzy chcieliby rozwijać swoje umiejętności w Java i .NET.
Na kolejnych pozycjach znalazły się PHP i JavaScript.
Najwięcej ofert pracy dla początkujących w IT pojawiło się w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie i Trójmieście. Wśród oferowanych typów umów 57 proc. dotyczyło B2B, a 43 proc. – etatu.