Oceniając poziom satysfakcji z wykonywanej pracy wzięto pod uwagę takie czynniki jak: zadowolenie z wynagrodzenia, relacje z przełożonymi, atmosfera w pracy, ciekawe projekty, benefity pozapłacowe. 

Wskaźnik satysfakcji został ujęty w pięciopunktowej skali. Okazało się, że wśród 20 badanych branż i sektorów najwyższy stopień zadowolenia z pracy deklarują pracownicy IT (3,34). Kadry informatyczne są też stosunkowo dobrze wynagradzane – na 1 miejscu pod tym względem z wartością 2,7, wyprzedzając m.in. usługi dla biznesu (konsulting, outsourcing, rachunkowość i inne – 2,63), organizacje pozarządowe (2,6) i sektor ubezpieczeniowy (2,52).

Ważnym elementem oceny były także relacje ze współpracownikami i przełożonymi. Pracownicy firm IT są najbardziej zadowoleni: średnia ocena wynosi 3,98. Na drugim miejscu znalazły się usługi dla biznesu (3,85), a na trzecim – media, wydawnictwa, reklama i PR (3,78).

– W branży informatycznej pracownicy bardzo często działają w zespołach, realizując wielomiesięczne projekty. Dlatego ogromną wartością jest wsparcie kolegów z pracy na wielu płaszczyznach. Firmy IT kładą duży nacisk na budowanie tych relacji – komentuje Sylwia Wieteska z Hicron.

Duże znaczenie ma także inicjatywa przełożonych – organizacja spotkań integracyjnych, wsparcie nie tylko w zakresie zawodowym, lecz również w rozwoju osobistym i hobby. Buduje to poczucie wartości pracownika, a także dobrze wpływa na jakość pracy. Tutaj także, według raportu Sedlak & Sedlak, prym wiodą informatycy: wskaźnik oceny relacji z przełożonymi jest najwyższy i wynosi 3,54.
 
W badaniu więzi z firmą informatycy znajdują się na czwartym miejscu (2,97), wyprzedzani przez naukę i szkolnictwo (3,19), energetykę i ciepłownictwo (3,12) oraz rolnictwo (3,00). Powód? Informatycy nie przywiązują się do jednego miejsca pracy, bo naturalną ścieżką kariery jest częsta zmiana firmy w poszukiwaniu lepszych warunków i rozwoju zawodowego.

Najważniejszym czynnikiem wpływającym na ogromne zadowolenie z pracy, jakie okazują pracownicy firm IT, okazały się relacje ze współpracownikami. W dalszej kolejności istotna jest ocena autonomii w pracy – są to ludzie ambitni, lubiący mieć wpływ na swoje działania, do czego przyczynia się także projektowy tryb pracy.

Informatycy zwracają ponadto uwagę na oferowane przez pracodawcę wartości niematerialne. Ważne jest dla nich otoczenie, w którym pracują, jak choćby widok z okien biura, możliwość skorzystania z konsoli do gier czy nowoczesnego sprzętu w pracy.
 
Materiał powstał w oparciu o dane z badania przygotowane przez portal badaniaHR.pl, należący do Sedlak & Sedlak.