Oracle naruszył warunki umowy – stwierdził sąd. Nakazał firmie nieprzerwane dostarczanie HP oprogramowania na serwery z układami Intel Itanium. Oracle nie ma także prawa obciążać kontrahenta kosztami z tego tytułu.

Wyrok sądu zapadł po trwającym od ponad roku ostrym sporze między firmami. Na początku 2011 r. Oracle ogłosił, że nie będzie już rozwijał oprogramowania na platformę Itanium, argumentując, że Intel zakończy jej produkcję (Intel temu zaprzecza). Decyzja uderzała w HP, które jest największym dostawcą serwerów z procesorami Itanium. Bez wsparcia Oracle’a klienci koncernu zostaliby pozbawieni aktualizacji i poprawek. HP zarzucało firmie Larry’ego Ellisona, że nie dotrzymuje zawartych umów i jednostronną decyzją chce nakłonić klientów HP do przejścia na serwery Sun Microsystems (należy do Oracle’a).

Po roku od złożenia pozwu sąd stanu Kalifornia przyznał rację HP. „Ugoda zawarta pomiędzy HP, Oracle i Markiem Hurdem dnia 20 września 2010 r. wymaga, by Oracle nadal oferował pakiet swoich produktów na platformach serwerów HP bazujących na procesorach Itanium i nie przyznaje firmie Oracle uprawnień do decydowania czy produkty te będą w dalszym ciągu oferowane, czy też nie.” – napisano w uzasadnieniu wyroku.

Oracle nie zgadza się z decyzją sądu, zapowiedział odwołanie. HP złożył także pozew przeciwko swojemu byłemu szefowi, a obecnie wiceprezesowi Oracle’a, Markowi Hurdowi. Zarzuca mu wykorzystanie poufnych informacji o firmie na korzyść nowego pracodawcy.