Według raportu HP 2023 Work Relationship Index, na świecie tylko 27 proc. pracowników umysłowych ma zdrowy stosunek do pracy.

Otóż taki odsetek twierdzi, że ich praca nadaje im cel, czują się z nią związani oraz że ich obowiązki zawodowe mają dla nich znaczenie.

W HP wierzymy, że sztuczna inteligencja może odwrócić ten trend i przyczynić się do stworzenia bardziej pozytywnego i produktywnego środowiska dla pracowników. Dzięki nowym funkcjonalnościom AI jest w stanie przekształcić dynamikę naszej pracy i rozwijać nasze kompetencje w innych, nowych dla nas obszarach” – komentuje Andrzej Sowiński, dyrektor zarządzający HP Inc Polska, przy okazji prezentacji nowych komputerów z linii Elitebook, wykorzystujących moc AI.

Szefowie IT entuzjastami AI

Z badania producenta wynika, że rozwój AI może przynieść pozytywne zmiany w miejscu pracy – co istotne zwłaszcza kadra kierownicza, tj. liderzy biznesu i decydenci IT są entuzjastycznie nastawieni do takiej możliwości.

Aż 70 proc. decydentów IT jest zdania, że AI może poprawić ich relacje z pracą i work-life balance.

Dane HP wskazują, że liderzy biznesu częściej dostrzegają korzyści ze sztucznej inteligencji niż pracownicy umysłowi, aczkolwiek przekonanie o pozytywnych możliwościach AI w kontekście pracy jest większe w zespołach z gospodarek rozwijających niż w dojrzałych.

Otóż 71 proc. pracowników z rynków wschodzących wierzy, że sztuczna inteligencja umożliwi im odciążenie od powtarzalnych lub nudnych zadań. Aż 78 proc. uważa, że AI sprawi, że ich praca będzie „łatwiejsza”, a 75 proc. liczy, że stanie się „bardziej interesująca”. Natomiast 74 proc. wierzy w nowe możliwości dzięki AI, które sprawią, że będą zadowoleni z pracy.

To dobra wiadomość dla dostawców technologii, bo wskazuje na otwartość i wręcz oczekiwanie zespołów w przedsiębiorstwach na nowości wykorzystujące AI.

„Zetki” obawiają się najbardziej, że sztuczna inteligencja pozbawi ich pracy

Jednak z drugiej strony, sporo respondentów nie kryje obaw związanych z AI, uważając, że ich praca zostanie zastąpiona przez sztuczną inteligencję. Niepokoi to zwłaszcza młodych ludzi – prawie połowa pracowników umysłowych z pokolenia Z sygnalizuje taką obawę. Głównie pytani ze wschodzących gospodarek są zdania, że AI może ich zastąpić (42 proc.).

Zatem aby zwiększyć poparcie pracowników wobec AI i wykorzystać jej możliwości w firmie – organizacje muszą zwiększyć swoje wysiłki wskazując zespołom, jak sztuczna inteligencja może wspierać realizację takich celów.

——————————————–

Dane zawiera raport HP Work Relationship Index