Cyfrowa transformacja okazuje się odporna na zarazę. Wydatki będą kontynuowane w stałym tempie pomimo wyzwań związanych z pandemią – prognozuje IDC. W 2020 r. wzrosną o 10,4 proc., do 1,3 bln dol. Sporo, ale też dużo mniej niż w 2019 r. (+17,9 proc.). Ponadto w porównaniu z prognozą IDC sprzed pandemii dynamika w br. będzie niższa o 2 pkt proc.

Tym niemniej inwestycje w technologie cyfrowej transformacji (DX) rosną, ponieważ wiele realizowanych lub planowanych dużych projektów ma zasadnicze znaczenie dla strategicznych inicjatyw biznesowych – wyjaśnia Craig Simpson, starszy menedżer ds. badań w IDC.

Kto wyda najwięcej, kto urośnie najszybciej

Branże, które odnotują najwolniejszy z roku na rok wzrost wydatków na cyfrową transformację, odczują największy wpływ spowolnienia.

I tak usługi osobiste i konsumenckie (w tym hotele, parki rozrywki, kasyna, kina), mimo zamrożenia biznesów w ostatnich tygodniach odnotują wzrost wydatków na DX – o 5,3 proc. w 2020 r. To jednak sporo mniej w porównaniu z 18,4 proc. wzrostem w 2019 r.

Produkcja dyskretna (przedmiotów) i przemysł najwięcej wydadzą na digitalizację w br., ale poprawią wynik jedynie o 6,6 proc., w porównaniu z 14,5 proc. wzrostem w 2019 r.

Branże, w których oczekuje się największego wzrostu nakładów na DX w 2020 r., to budownictwo (16,3 proc.) i opieka zdrowotna (15,7 proc.).

 

Wzrost wydatków na cyfrową transformację w różnych branżach. Prognoza sprzed i po pandemii

 

Covid-19 wymazał prawie 500 mld dol. inwestycji

Pandemia zuboży rynek o prawie 500 mld dol. wydatków na cyfrową transformację w latach 2020-2023 – w porównaniu do prognozy IDC sprzed Covid-19.

Mimo to możliwości są nadal w większości branż, tam gdzie DX rozwiązuje określone problemy biznesowe. Przykłady to: przetwarzanie w oparciu o automatyzację procesów w ubezpieczeniach, cyfrowa wizualizacja w edukacji, platformy handlowe omnichannel w telekomunikacji oraz efektywność operacyjna w produkcji procesowej.

 

Co będzie potrzebne

Jeśli chodzi o zastosowania, to najwięcej wydatków zostanie przeznaczonych na autonomiczne operacje (51 mld dol.) oraz robotyzację produkcji (47 mld dol.). Zatem inwestować będzie głównie sektor wytwórczy.

Z kolei największego wzrostu nakładów w 2020 r. można spodziewać się w edukacji (na wirtualizację laboratoriów i cyfrową wizualizację), w ubezpieczeniach (na automatyzację przetwarzania roszczeń) oraz w usługach profesjonalnych (na ulepszone zarządzanie projektami).

Spośród 278 przypadków zastosowań cyfrowej transformacji tylko 9 odnotuje spadek wydatków w 2020 r. – przewiduje IDC.

Stany Zjednoczone pozostaną największym rynkiem dla DX (ok. 1/3 światowych wydatków). Europa Zachodnia będzie drugim co do wielkości regionem (tuż za Chinami) z blisko 13 proc. wzrostu inwestycji w 2020 r.