Na tegorocznej liście 150 najlepszych miejsc pracy w Europie znalazło się 14 firm z Polski (lub polskich oddziałów międzynarodowych firm). W tym 7 reprezentuje branżę informatyczną – według badania Great Place to Work.

Przedsiębiorstwa konkurowały w 4 kategoriach: małych firm (10-49 pracowników), średnich (50-499 pracowników), dużych (od 500 pracowników) i międzynarodowych (co najmniej 1000 pracowników na świecie i co najmniej trzy zwycięstwa na listach krajowych w Europie).

Rywalizacja była spora – w tym roku przebadano ponad 3350 podmiotów z Europy (o 12 proc. więcej niż w ub.r.).

W jakich firmach IT z Polski dobrze się pracuje

W rankingu małych podmiotów Best Workplaces Europe 2023 nie ma polskich firm.

Na liście średnich przedsiębiorstw jest Idego Group (19 miejsce). Gdyński software house w tym roku okazał się najlepszym miejscem pracy w Polsce w kategorii MŚP.

Wśród 50 dużych firm w europejskim rankingu są 4 firmy informatyczne z kraju: Sii Polska (miejsce 9), SoftServe Poland (20), Sollers Consulting (35) i Objectivity (45).

W zestawieniu 25 międzynarodowych przedsiębiorstw, które uznano za najlepsze miejsca pracy w Europie, m.in. są Cisco (4) i Cadence (9) – m.in. dzięki wysokim notom z polskich oddziałów.

Jak zapewnia organizator konkursu Great Places to Work, o miejscu na liście decyduje przede wszystkim wynik ankiety pracowniczej (wskaźnik zaufania w firmie, Trust Index). Na finalną ocenę ma także wpływ wynik audytu kulturowego (Culture Audit), którego wiodącymi obszarami są: skuteczne przywództwo, powszechna innowacyjność oraz wartości.

Rankingi Best Workplaces Europe 2023

3 rzeczy, które wysoko cenią pracownicy

Tym, co według Great Place To Work najmocniej wyróżnia zwycięskie firmy na tle innych badanych, są deklaracje pracowników odnoszące się do satysfakcjonującego wynagrodzenia, możliwości zdalnego wykonywania obowiązków i środowiska pracy zapewniającego psychiczny i emocjonalny komfort.

Z badania wynika ponadto, że firmy z rankingów oferują pracownikom wyższy poziom dobrego samopoczucia niż inne. Potwierdza to 88 proc. ich pracowników, o 33 pkt proc. więcej niż w przeciętnej europejskiej firmie.

Chwalą szefów

W najlepszych miejscach pracy w Europie 86 proc. ankietowanych utrzymuje, że kierownictwo dobrze radzi sobie z przydzielaniem zadań i koordynowaniem pracy, 91 proc. twierdzi, że ludzie w ich organizacji wkładają w pracę dodatkowy wysiłek, a 88 proc. deklaruje, że zamierza pozostać w firmie na dłużej.