W 2024 roku zacznie obowiązywać dyrektywa CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive), która wprowadza obowiązek raportowania zrównoważonego rozwoju. W Polsce do 2026 r. obejmie on ok. 3,5 tys. organizacji. Obecnie jest to 150 firm – podaje Antal.

Aż 90 proc. z tych 3,5 tys. firm nie zajmowało się dotychczas tematem raportowania ESG i musi się na to przygotować.

Według KPMG tylko 15 proc. firm deklaruje, że ma w swojej strukturze osobę odpowiedzialną za zrównoważony rozwój.

8 tys. do 20 tys. zł miesięcznie dla fachowca od ESG

Z analiz Antala wynika, że ponad 50 proc. podmiotów objętych dyrektywą planuje rekrutacje nowych specjalistów ESG, co oznacza ponad 1,5 tys. wakatów na te stanowiska w 2024 r.

Przed ekspertami ds. zrównoważonego rozwoju otwierają się więc perspektywy pracy i dobrych zarobków. Specjaliści obecnie zarabiają od 8000 do 12 000 zł brutto, a menedżerowie – nawet 20 000 zł brutto – podaje Antal. Dla dyrektorów i zarządu te stawki rosną.

Kogo poszukują firmy?

„Najczęściej poszukiwane są osoby z doświadczeniem w obszarze ochrony i inżynierii środowiska. Ze znalezieniem pracy nie będą mieli problemu także eksperci, którzy zajmują się taksonomią bądź chcą się rozwijać w tym kierunku. Ich kompetencje i wiedza stają się niezbędne nie tylko w obszarze raportowym, ale i proceduralnym” – wyjaśnia Roman Zabłocki, Business Unit Director, Antal Engineering & Operations.

Jakie branże potrzebują ludzi od ESG

Zainteresowanie zrównoważonym rozwojem wzrasta w branżach takich jak energetyka, produkcja, transport, finanse, IT i usługi konsumenckie. Spółki międzynarodowych korporacji, gdzie coraz częściej powstają komórki odpowiadające za obszar governance (G), rekrutują osoby z doświadczeniem w działach prawnych, compliance i ryzyk regulacyjnych.

Pracodawcy poszukują też HR-owców oraz specjalistów CSR i PR, którzy zajmą się polityką społeczną i przeciwdziałaniem wykluczeniom (S).

Specjaliści ESG są poszukiwani nie tylko do celów raportowania, ale także do analiz strategicznych i doradztwa w obszarach zarządzania ryzykiem, innowacji i zrównoważonego rozwoju.

Według Polskiego Stowarzyszenia ESG niecałe 50 proc. firm, które w br. opublikowały raport ESG, przygotowało go samodzielnie. Ponad połowa organizacji sięgnęła po zewnętrznych konsultantów. To jest dobrym prognostykiem dla firm doradczych.

Wprowadzenie strategii zrównoważonego rozwoju jest także istotne dla przyciągnięcia talentów. Aż 76 proc. millennialsów twierdzi, że działania ESG firmy są dla nich kluczowe przy wyborze pracodawcy – według raportu Cone Communications Millennial Employee Engagement Study.

Do 25 tys. zł dla specjalisty DE&I

Oprócz ludzi od ESG poszukiwani są także eksperci ds. DE&I (Diversity, Equity & Inclusion), którzy odpowiadają za tworzenie kultury różnorodności, równego traktowania oraz inkluzywności w organizacjach. W 2023 roku specjalista ds. DE&I zarabia od 8000 do 18 000 zł brutto miesięcznie, a dyrektor DE&I ponad 25 000 zł brutto miesięcznie – podaje Antal.