Większość pytanych przedsiębiorstw (85 proc.) twierdzi, że uznaje zrównoważony rozwój za ważny lub kluczowy element swojej działalności, lecz gotowość do inwestowania w te działania jest niższa – wynika z badania Ayming Polska.

Mianowicie 65 proc. firm deklaruje, że jest gotowa przeznaczyć środki na inwestycje związane ze zrównoważonym rozwojem. Spośród nich największa grupa, czyli 42 proc., zamierza wydać na cele ESG od 6 do 9 proc. przychodu, natomiast 30 proc. pytanych od 10 do 15 proc.

Finansowanie i rentowność wyzwaniem

Dla 57 proc. przedsiębiorstw największą barierą jest zdobycie finansowania na inwestycje wspierające transformację ESG. Dodatkowo 54 proc. zmaga się z zachowaniem równowagi między „sustainability” a rentownością działalności.

Niemal połowa (48 proc.) zgłosiła problemy z mierzeniem wpływu ich działań na środowisko i społeczeństwo, co według nich komplikuje sprawozdawczość i ocenę efektywności zmian.

Brak odpowiednich kompetencji i ludzi do zarządzania ESG to problem dla 45 proc. ankietowanych.

Wynika z tego, że transformacja firm w kierunku zrównoważonego rozwoju wymaga stabilnych źródeł finansowania. Większość nadal opiera się na funduszach własnych, rośnie natomiast popularność zewnętrznego finansowania (dotacje, kredyt ekologiczny).

Także podatkowe ulgi na badania i rozwój oraz na działalność CSR zyskują na znaczeniu (korzysta z nich przez 52 proc. i 51 proc. firm).

Potrzebna jest ulga na ESG

Ayming Polska i Konfederacja Lewiatan rekomendują rządowi wprowadzenie ulgi na zrównoważony rozwój – odliczanie od podstawy opodatkowania kosztów związanych z realizacją działań proekologicznych i prospołecznych.

Zauważają, że są przepisy penalizujące firmy za działania na szkodę środowiska, takie jak podatek od kopalin czy opłata za gospodarowanie odpadami. Brakuje natomiast regulacji promujących działania zgodne z ESG.

Blisko 9 na 10 respondentów pytanych firm uważa, że wprowadzenie takiej preferencji byłoby istotną zachętą do realizacji celów zrównoważonych i spełniania wymogów raportowania ESG.


W badaniu do raportu Ayming Polska “Biznes w równowadze: Jak przyspieszyć transformację ESG?” pytano przedsiębiorstwa zatrudniające ponad 250 pracowników.