Dell sprzeda Boomi za 4 mld dol. Nabywcami będą firmy inwestycyjne private equity Francisco Partners i TPG. Transakcja zostanie sfinalizowana do końca 2021 r.

O toczących się negocjacjach informowano w połowie kwietnia br.

Lider iPaaS

Boomi dostarcza platformę chmurową, umożliwiając natywną dla chmury integrację aplikacji, systemów i danych w modelu as-a-service (iPaaS). Pozwala na integrację i transfer danych, automatyzację przepływu pracy, zarządzanie interfejsami API. Firma została kupiona przed Della w 2010 r. i jest liderem iPaaS dla przedsiębiorstw w magicznym kwadrancie Gartnera. Ma ponad 13 tys. klientów.

Francisco Partners wraz z innym funduszem już kilka lat temu sondowało możliwość zakupu Boomi (i kilku innych biznesów software’owych Della), ale wówczas koncern nie był zainteresowany sprzedażą.

Obecnie sprzedaż Boomi to dalszy ciąg porządkowania portfolio Della, który wychodzi z działalności jakiej nie zalicza do swojego core biznesu.

„Koncentrujemy się na wspieraniu rozwoju poprzez dalszą modernizację naszej głównej działalności w obszarach infrastruktury i PC oraz na ekspansji w priorytetowych biznesach, jak chmura hybrydowa i prywatna, przetwarzanie brzegowe, telekomunikacja i Apex” – komentuje Jeff Clarke, wiceprezes i dyrektor operacyjny Dell Technologies.

„Do-from-anywhere”

Wszystko to ma pomóc przedsiębiorstwom prowadzić działalność „do-from-anywhere” jak to określił dyrektor.

Projekt Apex to ogłoszony w ub.r. przez Della konsumpcyjny model sprzedaży (rozliczany jako usługa), obejmujący przekrojowo całe główne portfolio: pamięci masowe, serwery, sieci, infrastrukturę hiperkonwergentną, komputery, architekturę. Ma łączyć strategie as-a-service i model chmurowy.

Oprócz realizacji strategicznych celów sprzedaż Boomi pomoże zmniejszyć zadłużenie Dell Technologies, które urosło wskutek konieczności sfinansowania zakupu EMC w 2016 r. Mimo spłat wierzytelności w minionych latach nadal pozostają one spore (29 mld dol.).

Dell odcina kolejne biznesy

Dell Technologies w 2020 r. sprzedał RSA za 2,1 mld dol. a w 2019 r. Pivotal, które za 2,7 mld dol. przejął VMware. Z kolei w kwietniu br. ogłosił plan wyjścia z VMware’a, co przyniesie mu ponad 9 mld dol. i ma nastąpić w IV kw. 2021 r.

W rezultacie Dell Technologies w 2022 r. będzie składał się z dwóch głównych biznesów: PC (Dell) i infrastruktura (Dell EMC), uzupełnionych przez bezpieczeństwo cyfrowe (SecureWorks) oraz oprogramowanie i usługi chmurowe (Virtustream).