Dell analizuje możliwość sprzedaży swojego biznesu chmurowego Boomi. Obecnie wraz z doradcą finansowym pracuje nad jego wydzieleniem z korporacji – informuje Bloomberg.

W ocenie agencji Boomi może być warte nawet 3 mld dol. Poszukiwania inwestora są we wczesnej fazie i nie jest przesądzone, czy dojdzie do transakcji – zastrzeżono w informacji. Dell nie komentuje tematu.

Boomi umożliwia natywną dla chmury integrację aplikacji, systemów i danych w modelu as-a-service (iPaaS), dostarczając platformę umożliwiającą wgląd w dane, zarządzanie interfejsami API, automatyzację przepływu pracy i in.

Biznes ten został kupiony przez Della w 2010 r. Obecnie, jak twierdzi ma ponad 13 tys. klientów. Boomi od 7 lat z rzędu jest liderem iPaaS dla przedsiębiorstw w magicznym kwadrancie Gartnera.

Informacja o zamiarach sprzedaży Boomi pojawia się wkrótce po ogłoszeniu decyzji o oddzieleniu VMware’a od Dell Technologies. Transakcja przyniesie Dellowi ponad 9 mld dol. Według planu zostanie sfinalizowana w IV kw. 2021 r.

Wcześniej Dell sprzedał już szereg biznesów, w tym RSA przejęte tak jak VMware wraz z zakupem EMC w 2016 r. Specjalista od bezpieczeństwa cyfrowego znalazł kupca za 2,1 mld dol. Z kolei Pivotal kupił VMware za 2,7 mld dol.

Wraz z zapowiedzią wyjścia z VMware’a Michael Dell zapowiedział dalszą koncentrację na głównych biznesach Dell Technologies, infrastrukturalnym i komputerowym.