Ekspansję chińskiego giganta w polskim Internecie pokazują badania Megapanel PBI/Gemius. Według najnowszego rankingu, z marca br., należący do grupy Alibaba serwis Aliexpress.com jest już numerem 5 wśród najczęściej odwiedzanych serwisów e-commerce w Polsce, mając 2,4 mln unikalnych użytkowników (zasięg wśród internautów wyniósł 11,2 proc.). Dla porównania w grudniu 2014 r. był na 13 miejscu (1,7 mln użytkowników, 8,2 proc.), a w marcu 2014 r. uplasował się na 16 miejscu, mając 1,1 mln użytkowników (5,1 proc.). Oznacza to, że liczba polskich internautów zainteresowanych ofertą chińskiego serwisu wzrosła w ciągu roku o ponad 120 proc.

Aliexpress.com ma m.in. działy z ofertą elektroniki, takie jak Biuro i komputer, Telefony i akcesoria, Elektronika konsumencka. Co ciekawe, mimo dużej popularności w naszym kraju nie ma polskiej wersji językowej strony ani możliwości przeliczenia cen na złote.

Polacy coraz chętniej korzystają także z głównego serwisu e-commerce chińskiego koncernu, czyli Alibaba.com. W marcu br. miał on 1,3 mln użytkowników (6,1 proc.), co dało mu 15 miejsce na liście najpopularniejszych stron e-commerce w polskim Internecie. Chińczycy wyprzedzili e-sklepy Media Markt, Media Expert i Agito. W grudniu 2014 r. Alibaba.com miała 1,1 mln użytkowników (5,2 proc., 19 miejsce). Rok przed ostatnim badaniem, czyli w marcu 2014 r., jeszcze nie mieściła się w pierwszej dwudziestce.

Łącznie w marcu br. oba portale Alibaby miały 3,7 mln użytkowników w Polsce, co dałoby im pozycję numer 3 w polskiej branży e-commerce, za grupą Ceneo oraz serwisami e-commerce grupy Allegro, której pozycja lidera jest niezagrożona od lat (12,4 mln użytkowników, 57,4 proc. zasięgu wśród polskich internautów).

W marcu br. Alibaba miała na całym świecie według własnych danych 350 mln aktywnych klientów. Przychody w I kw. br. wyniosły 2,8 mld dol., a zysk netto (z pominięciem amerykańskiego standardu księgowości GAAP) – 1,24 mld dol.

Światowi rywale chińskiego koncernu wciąż notują większą sprzedaż. Np. w I kw. br. eBay wypracował 4,45 mld dol. przychodów, a Amazon ze swojego serwisu e-commerce – 22 mld dol.