Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, implementującej w kraju unijną dyrektywę DAC7. Platformy e-commerce, takie jak Allegro czy Amazon, będą musiały gromadzić i przekazywać skarbówce dane o sprzedawcach. Obowiązkowo mają raportować do fiskusa, jeśli dana firma lub osoba dobije w ciągu roku do 30 transakcji na jednej platformie, na łączną sumę o równowartości od 2 tys. euro wzwyż.

Nowe przepisy wejdą w życie 1 lipca 2024 r. – według projektu, z tym że platformy miałyby złożyć raporty o sprzedawcach szefowi KAS wstecz także za rok 2023 i od początku 2024 r. Takie zestawienia będą wysyłane co roku.

Jakie portale będą informować fiskusa
Skarbówkę o transakcjach konkretnych osób i firm, które przekroczyły wspomniany limit (30 transakcji w roku, łącznie na 2 tys. euro), będą musiały powiadamiać: internetowe platformy e-handlu, platformy rezerwacji noclegów, najmu środków transportu i służące do zamawiania przejazdów autem.

Co istotne, polscy sprzedawcy działający na zagranicznych portalach nie ukryją się przed czujnym okiem fiskusa w kraju, gdyż dane będą wymieniane pomiędzy organami podatkowymi państw UE.

Ministerstwo Finansów uzasadnia, że pozwoli to na ograniczenie uchylania się od opodatkowania na cyfrowych platformach i przywróci równą konkurencję pomiędzy sprzedawcami. Dane klientów nie będą raportowane – według przyjętych założeń. Nowe przepisy zapowiedziano blisko 2 lata temu.