Notowana na GPW krakowska firma Edison przekształca się w Editel Polska. To wspólna decyzja austriackich właścicieli i polskiego zarządu spółki, która specjalizuje się w usługach zautomatyzowanej, elektronicznej wymiany danych między firmami (EDI), np. przesyłaniu i przetwarzaniu zamówień i e-faktur. Działa od 1996 r.

Grupa kapitałowa Editel z centralą w Wiedniu działa od blisko 40 lat i – jak podaje – świadcząc usługi EDI łączy ponad 20 tys. firm w Europie z różnych branż, w tym międzynarodowe korporacje. Poprzez spółki zależne jest obecna głównie w krajach CEE.

Dlaczego polski rynek może odpalić

W 2019 r. austriacka firma przejęła większościowy pakiet Edisona, za blisko 90 proc. udziałów płacąc 8 mln zł. W tym roku zdecydowała się na rebranding i deklaruje, że chce mocniej powalczyć o klientów w Polsce.

„Dzisiaj to bardzo perspektywiczny rynek” – ocenia Gerd Marlovits, dyrektor generalny Editel Austria.

„Tutejsze firmy coraz częściej działają lub wkrótce zamierzają rozpocząć działalność na rynkach zagranicznych, na których muszą spełniać określone standardy technologiczne. Jednocześnie nowe regulacje prawne i obowiązek elektronicznego fakturowania w relacjach B2B, sprzyja wdrażaniu rozwiązań automatyzujących wymianę danych, także w relacjach transgranicznych” – tłumaczy dyrektor.

Zmiana oznacza dla klientów firmy w Polsce m.in. poszerzenie zasięgu i możliwość automatycznej wymiany dokumentów handlowych z partnerami biznesowymi w Europie i nie tylko. 

W najbliższym czasie Editel liczy na zainteresowanie jego usługami zwłaszcza w związku z przygotowaniami przedsiębiorstw do obsługi Krajowego Systemu eFaktur, który będzie obowiązkowy od lipca 2024 r. Chce dostarczać na szeroką skalę rozwiązania do obsługi KSeF.

Firma szacuje, że w Polsce z technologii EDI korzysta zaledwie kilka procent firm, a niewiele więcej z automatycznych faktur elektronicznych. Ocenia, że KSeF będzie silnym impulsem rozwoju rynku EDI w kraju i postrzega nowe regulacje jako biznesową szansę.

Obsuwa z KSeF wstrzymywała decyzje klientów

Edison, a obecnie Editel Polska, w 2022 r. osiągnął 7,1 mln zł przychodów, o 7 proc. więcej niż rok wcześniej. Zysk nieznacznie spadł, do 945 tys. zł. Jak informuje spółka, negatywnie na wiele rozpoczętych rozmów handlowych w ub.r. wpłynęło dwukrotne przesunięcie terminu wdrożenia obowiązkowego KSeF (ostatecznie przełożono go o ponad rok wobec pierwotnego planu), dlatego wiele firm czekało z decyzjami na ostateczne regulacje, które w końcu zostały przyjęte latem br.