Krajowy System e-Faktur będzie obowiązkowy od 1 lutego 2026 r. dla przedsiębiorców, których wartość sprzedaży (wraz z kwotą podatku) przekroczyła w 2025 r. 200 mln zł, a dla pozostałych od 1 kwietnia 2026 r. – ogłosiło Ministerstwo Finansów.

Na początku roku nowe władze resortu zdecydowały o skasowaniu dotychczasowego terminu 1 lipca 2024 r. i audycie systemu. Jego wykonawcą z ofertą 361 tys. zł została gliwicka spółka Softiq.

Wyniki audytu: „liczne, krytyczne wady”

Jak twierdzi ministerstwo, audyt wykazał „liczne, krytyczne wady systemu, które uzasadniają istotne przesunięcie terminu obowiązkowego KSeF”.

Audyt wykazał przede wszystkim źle zaprojektowaną architekturę IT, która wpływała na wydajność, awaryjność, bezpieczeństwo, możliwość utrzymania, dalszy rozwój systemu oraz możliwość jego odtwarzania” – informuje resort.

Od strony zarządzania projektem stwierdzono także „liczne błędy oraz zaniechania. Poprzednie kierownictwo prowadziło niewłaściwy nadzór, a dokumentacja nie była prowadzona w sposób przejrzysty i ustrukturyzowany, co również miało wpływ na realizację projektu” – podaje ministerstwo.

Architektura KSeF będzie budowana od początku
„Na podstawie wyników audytu podjęliśmy decyzję o budowie architektury systemowej od początku. Wykonawca powoła zespół specjalistów od architektury IT. Dzięki pracom, które przeprowadzimy system będzie niezawodny, bezpieczny i bardziej funkcjonalny” – twierdzi Marcin Łoboda Szef KAS.

Będą zmiany legislacyjne w KSeF

Ponadto szykują się zmiany legislacyjne w systemie e-Faktur, według resortu w efekcie konsultacji z udziałem około 10 tys. uczestników. Zapowiedziano ich kontynuację.

Na początek, w pierwszym etapie, do czerwca 2024 r., zmiany legislacyjne będą dotyczyć tylko określenia nowego terminu obowiązkowego KSeF. Odpowiednio zostaną też przesunięte terminy odroczeń dotyczących: kar za błędy w KSeF, wymogu płatności z podaniem numeru KSeF (bez MPP) i faktur wystawianych z kasy rejestrującej. W drugim etapie przedmiotem prac będą szczegółowe rozwiązania legislacyjne.

Zapowiedziano też szkolenia dla przedsiębiorców z KSeF, które ruszą po wakacjach.

W styczniu 2025 r. zostanie uruchomiona infolinia Krajowej Informacji Skarbowej dla spraw związanych z KSeF – według resortu.

Utrudnienie i rozczarowanie
Nasi klienci, którzy wdrażają obsługę faktur ustrukturyzowanych, postrzegają przesunięcie terminu z jednej strony pozytywnie. Z tego względu, że KSeF w obecnej postaci groziłby zakłóceniem krytycznego procesu biznesowego jakim jest fakturowanie. Z drugiej strony jednak sporo firm przygotowywało się na wdrożenie zaplanowane na 1 lipca 2024 i poniosło z tego tytułu spore nakłady finansowe. Czekanie prawie dwa lata na pozostałych kontrahentów jest sporym utrudnieniem i przyjmowane jest z rozczarowaniem” – komentuje przesunięcie terminu Michał Sosnowski, Business Development Director z Exorigo-Upos.