Krajowy System e-Faktur przełożony na 1 lipca 2024 r.
Biznes i księgowi mogą odetchnąć.

W ramach zmian m.in. wyłączono z KSeF faktury konsumenckie.
Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lipca 2024 r. – zdecydowało Ministerstwo Finansów. Dotychczas zapowiadany termin to 1 stycznia 2024 r.
Resort ogłosił, że wprowadził zmiany po konsultacjach do projektu ustawy wprowadzającej e-fakturę jako powszechny system rozliczania, uwzględniając m.in. postulaty organizacji przedsiębiorców, księgowych i sektora IT.
Ze strony biznesu nie brakowało głosów krytyki, wskazywano na problemy związane z powszechnym wdrożeniem nowego systemu, surowe kary i luki w projekcie. Podkreślano również, że wdrożenie nowego systemu fakturowego wymaga zmian procesów w całej firmie, a czasu na to jest już niewiele. Także księgowi nie kryli obaw.
Co jeszcze zmieni się w KSeF
Inne istotne zmiany w projekcie KSeF ogłoszone przez ministerstwo to wydłużenie o dodatkowe pół roku (do 1 stycznia 2025 r.) terminu na wdrożenie KSeF przez podatników zwolnionych podmiotowo z VAT.
Wyłączono z KSeF faktury konsumenckie (B2C).
Faktury z kas fiskalnych i faktury uproszczone będą mogły być wystawiane w dotychczasowej formie do 31 grudnia 2024 r.
Bilety spełniające funkcję faktury (w tym paragony na autostradach płatnych) zostają wyłączone z KSeF.
W przypadku awarii po stronie podatnika przewidziano możliwość wystawiania faktur w trybie offline poza KSeF i dostarczenia faktury do KSeF następnego dnia po wystawieniu offline.
Sankcje za naruszenie przepisów KSeF będą stosowane dopiero od 1 stycznia 2025 r. – ogłosił resort finansów.
Jak mają skorzystać przedsiębiorcy
Jednocześnie MF przekonuje o korzyściach dla biznesu z wdrożenia KSeF. Twierdzi, że pozwoli na optymalizację procesów fakturowych, obiegu dokumentów i wykorzystywanych przez przedsiębiorców systemów fakturowych. System ma m.in. przyspieszyć obieg dokumentów, zwroty VAT-u, zapewnić automatyczną archiwizację. Termin zwrotu VAT-u skróci się do 40 dni. Nie będzie już potrzeby generowania plików JPK_FA.
Przedsiębiorcy dzięki przyspieszeniu procesowania faktur poniosą niższe koszty – przekonuje resort.
Podobne aktualności
Księgowi boją się KSeF
Zamieszanie w przepisach, problemy z funkcjonowaniem systemu e-faktur, niezadowolenie przedsiębiorców, które przeniosą na księgowych – tak może zacząć się przyszły rok.
KSeF budzi obawy przedsiębiorców
Projektowane przepisy mogą oznaczać szereg problemów dla firm - wynika z oceny Lewiatana.
Nowe e-faktury wstrząsną procesami w całej firmie. Jak przygotować się do KSeF?
Zmiany wchodzą już za rok. Wbrew pozorom czasu na przygotowanie jest niewiele.