IT jest trzecią najbardziej poszukiwaną grupą pracowników – według danych Pracuj.pl w 2018 r. skierowano do nich 15 proc. ofert zamieszczonych na portalu rekrutacyjnym (czyli 85,8 tys. na 571,8 tys. wszystkich anonsów). Więcej ogłoszeń adresowano tylko do handlowców i sprzedawców oraz pracowników obsługi klienta.

Jak zauważa Pracuj.pl, sygnalizowane zapotrzebowanie na specjalistów IT na poziomie 15 proc. jest duże, biorąc pod uwagę, że według Komisji Europejskiej stanowią oni jedynie 2,8 proc. całej siły roboczej w Polsce. Popyt na kadry IT generują nowe, szybko rozwijające się dziedziny, jedną z nich jest automatyzacja pracy – ocenia serwis rekrutacyjny.

Jeżeli chodzi o firmy poszukujące pracowników, sektor IT również znalazł się w czołówce – przedsiębiorcy z branży informatycznej zamieścili 7 proc. ofert (ok. 40 tys.) na Pracuj.pl w 2018 r. (najwięcej ogłoszeń pochodziło z banków i firm finansowych – 11 proc.).

Sektora IT nie było natomiast wśród branż, które odnotowały najwyższe wzrosty zapotrzebowania na pracowników w ub.r. Zatem popyt na specjalistów IT utrzymuje się na stale wysokim poziomie.

Pracodawca musi się wyróżniać

Jeśli chodzi o trendy dotyczące wszystkich sektorów gospodarki, to oprócz niedoboru kandydatów w niektórych branżach, zwiększa się rotacja pracowników i ich otwartość na zmiany. Jesienią 2018 r. już 63 proc. specjalistów pytanych przez Pracuj.pl deklarowało, że planują zmienić pracę.

Jak zauważono, kandydaci mają coraz silniejszą pozycję wobec pracodawców. Dlatego dla nich coraz ważniejsze będzie to, by wyróżnić się na tle innych firm – nie tylko pensją. Trzeba poprawić współpracę HR z innymi działami, opracowując spójne zasady rekrutacji i rozwoju pracowników. Sprawniejsze musi być także wykorzystanie cyfrowych narzędzi do zarządzania kadrami i rekrutacją. Wszystkie te czynniki zwiększają skuteczność w rywalizacji o kadry – wskazuje Pracuj.pl.