Pracownicy z sektora technologii informatycznych to najlepiej opłacana grupa zawodowa wśród osób z najmniejszym doświadczeniem. Są numerem 1 zarówno w grupie z najwyższymi pensjami – otrzymują przeciętnie 6500 zł brutto, jak i wśród najniżej zarabiających – 3720 zł brutto.

Nawet najgorzej wynagradzani ludzie IT otrzymują więc więcej niż przeciętne wynagrodzenie szeregowych pracowników w kraju (3693 zł brutto) – wynika z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń Sedlak&Sedlak za 2020 r. Dane pochodzą od 19 tys. pracowników szeregowych z różnych branż.

Kontrast jest tym większy, iż 25 proc. najniżej wynagradzanych otrzymuje mniej niż ok. 3 tys. zł, a 10 proc. zarabia poniżej 2,7 tys. zł brutto.

Jednocześnie są osoby, które zarabiają zdecydowanie więcej – 25 proc. otrzymuje pensję wyższą niż 4585 zł, a 10 proc. – ponad 5985 zł. To tutaj są głównie ludzie IT.

Wynagrodzenia najwyżej i najniżej wynagradzanych pracowników szeregowych w różnych branżach w 2020 r. (zł brutto)

Źródło: Sedlak&Sedlak

Jak twierdzi Magdalena Rogóż, ekspertka ds. rynku IT ze szkoły programowania Kodilla.com, wśród osób, które interesują się nauką programowania, pojawia się wielu specjalistów z innych branż, którzy podejmują decyzję o przekwalifikowaniu.

I to nawet kosztem pewnej degradacji, jeśli chodzi o stanowisko. W poprzednich firmach mieli już ugruntowaną pozycję, ale bez możliwości dalszego rozwoju. Wybierają więc IT z pełną świadomością, że na początku będą pracownikami szeregowymi, ale zarazem zyskają szansę na szybki awans i podwyżkę” – utrzymuje Magdalena Rogóż.

Szybszy awans

Z badań Kodilla.com wynika, że czas potrzebny do uzyskania awansu w branży IT w ostatnich latach bardzo mocno się skrócił.

Analiza 1919 profili zawodowych programistów na LinkedIn pokazała, że programiści, którzy zaczynali w latach 90., potrzebowali 11 lat na to, by zostać seniorem. Dziś wystarczy na to średnio 5 lat, a niektórzy awans dostają nawet po 2 latach.

Najlepiej opłacane specjalizacje IT

Architekt danych, data engineer, mobile developer, cyber security engineer i Java Developer – te specjalizacje należą do czołówki specjalistów poszukiwanych przez firmy IT. Jak wynika z analizy Kodilla.com i Devire, kandydaci w IT uczestniczą w kilku procesach rekrutacyjnych jednocześnie i otrzymują nawet po 3-4 oferty od różnych firm, które podbijają stawki.

W okresie wiosna 2020 – wiosna 2021 najbardziej wzrosły pensje (stawki brutto) dla:

Data Engineera z 17 tys. zł do 24 tys. zł (+41 proc.)

Incydent / Problem Managera z 17 tys. zł do 22,5 tys. zł (+32 proc.)

Mobile Developera z 18 tys. zł do 23 tys. zł (+28 proc.).

Na wysokim poziomie są nadal także zarobki Java Developerów – wzrost z 20 tys. zł do 21 tys. zł brutto (+5 proc.). Jeszcze lepiej wynagradzani są architekci danych (nawet 26 tys. zł brutto na etacie).