Architekt danych, data engineer, mobile developer, cyber security engineer i Java Developer – te specjalizacje należą do czołówki poszukiwanych specjalistów – według analizy Kodilla.com i Devire.

Nawet 40 proc. wzrost wynagrodzeń w 2021 r.

Do najbardziej rozchwytywanych w tym roku należy Data Engineer. W porównaniu z 2020 r. średnie zarobki takiego specjalisty wzrosły do 24 tys. zł brutto, czyli o 41 proc.

Data Engineer, który swój background programistyczny opiera o Pythona, jest obecnie jednym z najbardziej poszukiwanych specjalistów. Na kontrakcie B2B może zarobić nawet 30 tys. zł netto lub więcej.

Kandydaci uczestniczą w kilku procesach rekrutacyjnych jednocześnie i otrzymują nawet po 3-4 oferty od różnych firm. Coraz częściej spotykamy się również z sytuacją, w której pracodawca składa kontrofertę. Ta z kolei zazwyczaj zakłada podwyżkę” – komentuje Dominika Opozda, starszy rekruter w obszarze IT i telekomunikacji w Devire.

Analiza danych daje najwięcej zarobić

Ekspertka ds. rynku IT z Kodilla.com, Magdalena Rogóż, za najbardziej lukratywne finansowo wskazuje stanowiska związane z analizą danych.

Opłaca się także pracować w obszarze developmentu, zarówno w przypadku technologii od strony backendu (np. Java oraz Python), jak i frontendu (np. React). Poza tym liczą się zadania związane z rozwojem infrastruktury IT i bezpieczeństwa, jak i wszystko to, co związane z inżynierią danych.

Chcą specjalistów od rozwiązań mobilnych i e-commerce

Pojawia się coraz więcej ofert dla developerów tworzących rozwiązania mobilne. Bardzo aktywny jest obszar web, czyli aplikacje i strony internetowe, szczególnie dla branży e-commerce czy medycznej” – zauważa Magdalena Rogóż.

Rośnie też zainteresowanie dokształcaniem się przez programistów z doświadczeniem, ponieważ dodatkowe kwalifikacje mogą zapewnić szybszy awans.

Co ciekawe firmy, które w 2020 r. nie dopuszczały zatrudnienia w oparciu o kontrakt B2B, dziś oferują tę możliwość. Ulgi takie jak IP Box sprawiają, że umowa B2B stała się jeszcze bardziej atrakcyjną formą zatrudnienia.  

Z zebranych informacji wynika, że wśród najbardziej poszukiwanych specjalistów są także m.in.:

  • DevOps (Development & operations) – stanowisko, które łączy dziedzinę administracji IT (infrastruktura, sieci) z rozwojem oprogramowania (programiści). Zespoły IT coraz częściej potrzebują takiego specjalisty dla poprawy jakości oprogramowania, jego szybszego wdrożenia, a także podniesienia poziomu bezpieczeństwa.    
  • Analityk danych zajmujący się sztuczną inteligencją, machine learningiem (AI/ML) i dużymi zbiorami danych (Big Data/Data Engineering).
  • Eksperci ds. bezpieczeństwa sieci (network & security) – specjaliści z tego obszaru szczególnie potrzebni są w obliczu przechodzenia firm na hybrydowy tryb pracy.

Czy firmy stracą doświadczonych ekspertów?
Wraz z podbijaniem stawek dla nowych fachowców, rośnie dysproporcja z zarobkami specjalistów związanych z firmą od dłuższego czasu. W wielu przypadkach są już one znacząco niższe niż te oferowane przez tego samego pracodawcę nowym kandydatom.
„Czy firmy będą podnosić wynagrodzenia całym zespołom? Jak szybko stracimy starego stażem pracownika, jeśli jego wynagrodzenie będzie znacząco niższe od nowego kolegi z zespołu? To jedno z największych wyzwań rynku pracy IT w 2021 roku” – podsumowuje ekspertka Kodilla.com.