Sprzedaż notebooków w polskiej dystrybucji wzrosła o 51 proc. rok do roku – ustalił Context. Dane obejmują trzy pierwsze tygodnie marca 2020 r.

W całej Europie w marcu br. komputery przenośne szły jak woda. Na zachodzie kontynentu dystrybutorzy sprzedali średnio o 51 proc. więcej urządzeń niż rok wcześniej. W przypadku desktopów wynik był 9 proc. na plusie.

Gorączkę zakupów wywołał oczywiście Covid-19. Rozwój epidemii spowodował nagły wzrost zapotrzebowania na urządzenia do zdalnej pracy i nauki.

Wzrost był większy w przypadku sprzętu przeznaczonego dla firm: sprzedaż notebooków biznesowych w zachodnioeuropejskiej dystrybucji wzrosła o 56 proc., podczas gdy produktów przeznaczonych dla konsumentów – o 44 proc.

W przypadku komputerów stacjonarnych tylko segment biznesowy osiągnął poprawę (+16 proc.).
 

Wyczyszczone magazyny

Wzrost popytu na urządzenia do pracy w domu w ciągu ostatnich kilku tygodni doprowadził do znacznego zmniejszenia zapasów notebooków w wielu krajach Europy. W związku z problemami z dostawą i logistyką dostawy również są w różnym stopniu zakłócane, dlatego zapewnienie komputerów rosnącej liczbie pracowników domowych może okazać się wyzwaniem w ciągu najbliższych kilku tygodni – uważa Context. Czyli można spodziewać się utrzymania znaczącego popytu na sprzęt do zdalnej pracy i nauki także w kwietniu.

Firmy przekonają się do cyfryzacji?
 
Duży skok sprzedaży komputerów analitycy oceniają wprawdzie jako tymczasowy, ale niekoniecznie wpływ koronawirusa na inwestycje szybko przeminie.

"W wielu organizacjach obecny kryzys prawdopodobnie podniósł świadomość ekonomicznej konieczności zapewnienia solidnych rozwiązań cyfrowych. Oczekuje się, że spowoduje to zwiększenie inwestycji w tym obszarze w dłuższej perspektywie” – uważa Marie-Christine Pygott, starszy analityk Contextu.
 

 

Wzrost sprzedaży notebooków w dystrybucji w 3 tygodniach marca 2020 r. (w ujęciu ilościowym, rok do roku)

 

Polska                                  51,0%

Wielka Brytania           50,3%

Niemcy                    52,4%

Włochy                                 110,3%

Hiszpania                                  87,1%

Francja                                    5,4%

Holandia                      35,2%

Szwajcaria                       40,7%

Szwecja                       13,0%

Dania                     32,2%

Portugalia                        26,3%

Irlandia                   121,7%

Austria                        56,0%

Norwegia                       46,2%

 

Źródło: Context