Sprzedaż IT poprzez dystrybucję w Europie powróci do wzrostu w 2024 r. – przewiduje Context. Spodziewa się, że wyniesie on średnio 2,6 proc. wobec 2023 r., przy czym prognozowana zmiana mieści się przedziale od -0,5 proc. w pesymistycznym wariancie do 6,5 proc. w optymistycznym. Zanosi się więc na lepszy rok niż aktualny, w którym sprzedaż IT w europejskiej dystrybucji spadnie o 6 proc. r/r – według prognozy Contextu.

Dlaczego ma być lepiej

Kilka czynników może pomóc lepszym wynikom w 2024 r. Eksperci wskazują na nowe produkty i przypadki użycia oparte na sztucznej inteligencji i opóźniony cykl odświeżania produktów.

Zmiany rządów też powinny mieć znaczenie. Context spodziewa się nowych bodźców dla branży po wyborach w Hiszpanii (miały miejsce w lipcu br., choć był długo problem z utworzeniem rządu) i powstaniu nowej, jak to określono, liberalnej administracji w Polsce.

Jak zastrzeżono, wiele będzie zależeć od sytuacji makroekonomicznej i tego, jak warunki gospodarcze wpłyną na popyt konsumencki i inwestycje przedsiębiorstw.

Potencjalnie dobrym zwiastunem jest niedawna stabilizacja zaufania przedsiębiorców, odnotowana po raz pierwszy w 2023 r., po siedmiu kolejnych miesięcznych spadkach w UE.

Sprzedaż laptopów i dużych monitorów może wzrosnąć dwucyfrowo

Spodziewana dynamika obrotów w dystrybucji IT w Europie w 2024 r. będzie różna dla poszczególnych kategorii produktów. Najlepiej mogą sobie poradzić laptopy i wyświetlacze LFD. Najgłębszy dołek grozi sieciówce.

Prognoza zakresu wzrostu przychodów ze sprzedaży poprzez dystrybucję IT w Europie w 2024 r. według kategorii produktów
Komputery: mobilne 4,9% do 11,7%; stacjonarne -0,8% do 8%
Serwery dla przedsiębiorstw: -0,4% do 7,6%
Pamięć masowa dla przedsiębiorstw: -0,2% do 7,7%
Wyświetlacze: monitory biurkowe -6,2% do 2,6%; wyświetlacze wielkoformatowe (LFD) 1,7% do 11,7%
Sieci: -10,2% do 1,3%
Druk: urządzenia -5,8% do 3,9%; materiały eksploatacyjne -3,3% do 0,6%
Źródło: Context

Zwrot nastąpi w II kwartale 2024

Rok 2023 był rokiem korekty po tym, jak Covid napędzał wzrost w ostatnich latach. To był trudny rok dla dystrybucji i całej branży IT, ponieważ przedsiębiorstwa straciły pewność siebie w inwestowaniu. Jest jednak światełko w tunelu” – komentuje globalny dyrektor zarządzający Contextu, Adam Simon.
„Zwrot nastąpi w drugim kwartale 2024 r. Przewidujemy, że stopy wzrostu wolumenu i wartości zbiegną się, a następnie utrzymają się w drugiej połowie roku, czemu sprzyjają pozytywne porównania rok do roku”. – podsumowuje dyrektor.