EcoStruxure IT Expert od Schneider Electric to nowoczesne rozwiązanie DCIM (Data Center Infrastructure Management). Co ważne, jest oparte na chmurze i niezależne od producenta monitorowanych urządzeń. Zapewnia ciągły monitoring, bezpieczeństwo i przejrzystość fizycznej infrastruktury informatycznej w centrach danych. To pierwszy taki produkt w branży.

Nowa generacja monitoringu i transparentność infrastruktury IT w data center

EcoStruxure IT Expert to rozwiązanie, które umożliwia organizacjom z branży informatycznej, które korzystają z architektury rozproszonej i typu edge, efektywny i skuteczny monitoring zasilania oraz chłodzenia infrastruktury fizycznej, złożonej z urządzeń pochodzących od różnych producentów.

Kluczowe funkcjonalności narzędzia to: monitorowanie w czasie rzeczywistym, benchmarking, ocena, natychmiastowe notyfikacje o usterkach czy awariach oraz eskalacja (zgłaszanie do osób o wyższym poziomie kompetencji). Zapewniają one przejrzystość i informacje niezbędne do proaktywnego zarządzania infrastrukturą informatyczną w centrach danych.

Technologia chmurowa umożliwia z kolei:

  • szybsze podejmowanie trafniejszych (bo opartych na analizie kluczowych danych) decyzji;
  • reagowanie na anomalie w zachowaniu urządzeń, zanim staną się one problemem;
  • wykonywanie analiz, które pozwolą się skupić na najistotniejszych kwestiach.

Łatwy dostęp z dowolnego miejsca w sieci

Do tej otwartej i elastycznej centralnej bazy najważniejszych informacji o infrastrukturze IT data center może mieć dostęp zarówno uprawniony współpracownik, jak i wielu innych użytkowników — z dowolnego miejsca w sieci, z dowolnej przeglądarki i aplikacji na urządzenia mobilne.

Znacznie przyspiesza to rozwiązywanie krytycznych problemów, które mogą negatywnie wpłynąć na dostępność systemu informatycznego centrum danych.

DCIM w wersji chmurowej to stosunkowo nowa klasa oprogramowania przeznaczonego dla operatorów centrów danych, dzięki któremu zarządzanie fizyczną infrastrukturą IT w data center może stać się znacznie łatwiejsze, skuteczniejsze i bardziej wydajne. Decydując się na konkretne rozwiązanie, warto więc dokładnie przyjrzeć się wykorzystywanym przez nie technologiom i praktycznemu zastosowaniu oferowanych funkcji – wskazuje Natalia Grindel-Hejmej, Product Manager w Exclusive Networks Poland, który jest dystrybutorem VAD rozwiązań APC (flagowej marki Schneider Electric) w Polsce.

Korzyści oczami praktyków

  

Któryś z wymienionych poniżej problemów wydaje Ci się znajomy?

    • W piwnicy jest Rack z kilkoma urządzeniami, ale rzadko tam zaglądam.
    • Administruję kilkunastoma małymi obiektami, a logowanie się do każdego UPS z osobna przez VPN to koszmar.
    • Mejlowe powiadamianie o zdarzeniach jest ok, ale chciałbym mieć możliwość natychmiastowego sprawdzenia co się dzieje, gdziekolwiek bym nie był.
    • Chciałbym przekazać uprawnienia do podglądu technikowi na miejscu, ale tylko dla konkretnego obiektu.
    • Chciałbym mieć możliwość skontaktowania się z właściwymi technikiem będącym na miejscu bezpośrednio po zdarzeniu.
    • Regularnie wykonuję przeglądy, ale chciałbym wiedzieć wcześniej o zagrożeniach, jak tylko pojawią się pierwsze niepokojące objawy.
    • Obawiam się o aktualny stan moich UPS rozproszonych po wielu lokalizacjach, ale budżet nie pozwala mi na wykonanie przeglądów wszystkich obiektów w ramach jednego zadania.
    • Chciałbym mieć możliwość monitoringu mojej infrastruktury w jednym miejscu, ale wdrożenie i obsługa na pewno jest skomplikowana.
      EcoStruxure IT jest właśnie dla Ciebie!
  

Poniżej prezentujemy korzyści i możliwości zapewniane przez DCIM od Schneider Electric, EcoStruxure IT Expert – na przykładzie 5 kluczowych w praktyce obszarów.

1. Nowa jakość zarządzania:

  • zunifikowana konsola centralna –  platforma zapewnia natychmiastowy dostęp do panelu zarządzania z dowolnej przeglądarki i na dowolnym urządzeniu mobilnym;
  • scentralizowane zarządzanie wyposażeniem – szczegółowy wgląd na bieżąco i w dowolnym momencie we wszystkie urządzenia infrastruktury fizycznej za pomocą lokalizacji ustawianej przez użytkownika;
  • monitoring w oparciu o chmurę – długi czas pracy bez przestojów dla lokalnych brzegowych oraz rozproszonych środowisk, scentralizowane monitorowanie stanu sprzętu gwarantujące bezpieczeństwo podczas pracy (na miejscu i zdalnej);
  • notyfikacje o zdarzeniach – powiadomienia o zdarzeniach w czasie rzeczywistym zapewniają długotrwałą sprawność, skracają czas odpowiedzi i reakcji na krytyczne usterki sprzętowe, minimalizują czas potrzebny na naprawę oraz zwiększają wydajność infrastruktury;
  • ujednolicone alarmy – minimalizacja liczby fałszywych alarmów i skrócenie czasów napraw dzięki szybkiej (w ciągu kilku minut) identyfikacji źródła problemu;
  • ocena – definiowanie wzorców normalnego działania i tworzenie kart wyników za pomocą analizy i uczenia maszynowego umożliwia identyfikację urządzeń wymagających szczególnej uwagi;
  • benchmarking – porównywanie parametrów konkretnych urządzeń względem całego zbioru podobnych urządzeń;
  • obsługa urządzeń różnych dostawców – rozległe wsparcie różnych producentów w zakresie monitorowania urządzeń sieciowych SNMP, MODBUS oraz Redfish; widoczność urządzeń dowolnych dostawców (powiadomienia o przekroczeniu progów alarmowych, tworzenie linii trendu, raportowanie danych).

2. Zaawansowane bezpieczeństwo i ochrona:

  • szyfrowana komunikacja – 2048-bitowy certyfikat i dane RSA są szyfrowane podczas przesyłania za pomocą 256-bitowego szyfrowania AES; brama EcoStruxure IT wykorzystuje połączenia wychodzące na porcie 443 a komunikuje się z chmurą EcoStruxure IT wyłącznie za pomocą adresów 40.84.62.190 i 23.99.90.28;
  • wsparcie dla monitorowania zdalnego – usługa dostępna z poziomu WWW lub aplikacji mobilnej, zapewniająca dodatkowy, równoległy monitoring: specjaliści z bogatym doświadczenie nieustannie (24h) monitorują infrastrukturę fizyczną organizacji i pomagają wykryć oraz zdiagnozować problemy, zanim staną się one krytyczne.

3. Łatwy i szybki dostęp do danych i raportów:

  • graficzna analiza trendów – dostęp do danych bieżących i historycznych dotyczących dowolnego urządzenia lub grupy urządzeń. Wykresy korelacji na podstawie punktów danych, obrazujące potencjalnie niebezpieczne trendy.
  • scentralizowane repozytorium alertów – dostęp do historii alertów z kilku urządzeń za pośrednictwem jednej centralnej bazy danych. Sortowanie alertów według typu, daty, urządzenia i/lub grupy monitorowanych urządzeń.
  • customizowane raporty – tworzenie, zapisywanie i ustalanie harmonogramu niestandardowych raportów, definiowanych przez użytkownika w celu ułatwienia i dostosowania do indywidualnych potrzeb zbierania, dystrybucji i analizy danych.

4. Elastyczność i skalowalność:

  • rozszerzalna architektura – skalowalna ilość licencji rozszerza zasięg platformy, umożliwiając jej rozwój i rozszerzanie zgodnie z potrzebami biznesowymi.

5. Wysoka sprawność i wydajność:

  • automatyczne wykonywanie aktualizacji – automatyczne instalacje aktualizacji zapewnia korzystanie z najbardziej aktualnych rozwiązań;
  • sieci prywatne – ograniczenie puli publicznych adresów IP potrzebnych do zarządzania urządzeniami dzięki umieszczeniu ich w odseparowanych, bezpiecznych sieciach;
  • automatyczne wykrywanie – krótszy czas instalacji i wdrażania urządzeń dzięki możliwości automatycznego wykrywania urządzeń w sieci.

Zalety płynące z wdrożenia rozwiązania usprawniającego zarządzanie i monitorowanie infrastruktury IT w data center będą odczuwalne bardzo szybko, praktycznie od razu.

– To przede wszystkim poczucie pełnej kontroli nad sprzętem, bieżący wgląd w najważniejsze dane i parametry oraz – co kluczowe dla osób odpowiedzialnych za infrastrukturę i jej dostępność – możliwość zapobiegania problemom zanim zaistnieją, jak również minimalizacja czasu i zasięgu przestojów, gdy już dojdzie do awarii. Z perspektywy codziennej pracy, liczy się też oczywiście ergonomia, łatwość, intuicyjność obsługi oraz oczywiście centralizacja zarządzania – zauważa Natalia Grindel-Hejmej.

Dlaczego warto postawić na DCIM od Schneider Electric?

Jak z kolei podkreśla Przemysław Szczęśniak, Inżynier Sprzedaży Secure Power w Schneider Electric, producent ten od wielu lat dostarcza i rozwija DCIM w wersji on-premise.

Bazując na doświadczeniu, przeniósł wszystkie kluczowe funkcjonalności również do chmury, przełamując jednocześnie ograniczenia systemów lokalnych, upraszczając wdrożenie i nawigacje, czyniąc oprogramowanie przyjaznym dla każdego. Z Ecostruxure IT Expert można monitorować w jednym miejscu urządzenia podłączone do wielu sieci lokalnych.

– Dodanie do systemu nowych lokalizacji jest prostsze niż kiedykolwiek. System pozwala na dostęp do kluczowych alarmów i parametrów dla lokalnej obsługi konkretnego obiektu, a także daje możliwość globalnego monitorowania i zarządzania całą rozproszoną infrastrukturą administratorom wyższego szczebla, dzięki czemu nie tylko zwiększa poziom niezawodności infrastruktury, ale również wspiera zrównoważony rozwój – mówi Przemysław Szczęśniak.

Dowiedz się więcej i zacznij korzystać

Szczegółowe informacje o rozwiązaniu znajdziesz u ekspertów Exclusive Networks Poland.

Zapraszamy do odwiedzenia naszej strony:
https://www.exclusive-networks.com/pl/vendors/apc-by-schneider-electric/
lub bezpośredniego kontaktu:
Natalia Grindel-Hejmej
natalia.grindel@exclusive-networks.pl
+48 693 833 122