Pierwszy NAS z Ryzenem
QNAP wprowadził do oferty pierwszą na świecie rodzinę biznesowych NAS-ów wyposażonych w procesory AMD Ryzen.

W nowej serii TS-x77 dostępne są modele, w których zainstalować można 6, 8 lub 12 dysków. Wyposażono je w procesory z sześcioma lub ośmioma rdzeniami, taktowane zegarem o częstotliwości do 3,7 GHz w trybie Turbo Core. Zapewniają one akcelerowane szyfrowanie AES-NI oraz są w stanie obsłużyć do 64 GB pamięci DDR4 RAM.
Serwery TS-x77 zaprojektowano w taki sposób, aby zaoferować użytkownikom niesamowitą wydajność, kluczową w przypadku wymagających zastosowań, takich jak wirtualizacja serwerów i desktopów (VDI), prywatna chmura, a także odtwarzanie i transkodowanie wideo w rozdzielczości 4K (w urządzeniach można zainstalować tradycyjną kartę graficzną). Znajdują się w nich również dwa złącza M.2 SATA 6 GB/s przeznaczone do montażu modułów SSD. Ich pojemność można wykorzystać jako wysokowydajny wolumin na dane lub do akceleracji jako cache.
Każdy z modeli wchodzących w skład rodziny TS-x77 ma złącza USB 3.1 Gen2 10 Gb/s, a także trzy sloty PCIe, w których można zainstalować takie urządzenia jak: karty graficzne, karty sieciowe 10/40 GbE, moduły NVMe SSD na karcie PCIe, karty rozszerzeń USB 3.1, a także karty QM2 zapewniające dodatkowe porty M.2 SSD lub 10 GbE.
Zainstalowane w serwerach TS-x77 dyski można połączyć w macierz o strukturze RAID 50/60, co gwarantuje pełną ochronę danych i najwyższą wydajność zapisu. Dzięki temu osiąga się balans między pojemnością, poziomem ochrony i efektywnością. Najnowszą wersję oprogramowania Qtier 2.0 wyposażono w funkcję IO aware, która do sprawnej obsługi zadań wymagających najwyższej efektywności rezerwuje przestrzeń dyskową SSD, o ile użytkownik korzysta z tego typu nośników.
Wirtualnie i uniwersalnie
Szerokie możliwości urządzeń z serii TS-x77 szczególnie sprawdzą się w przypadku wykorzystania ich w projektach wirtualizacyjnych. W środowisku testowym Login VSI wykazano, że model TS-1277 jest w stanie hostować do 16 maszyn wirtualnych jednocześnie. Dzięki zgodności z protokołem iSER (iSCSI Extensions for RDMA) nowe serwery mogą obsługiwać maszyny wirtualne w środowiskach VMware, Citrix, Microsoft Hyper-V oraz Windows Server 2012 R2.
Opisywane urządzenia mogą hostować maszyny wirtualne i kontenery jako wydajne, wszechstronne serwery, a ponadto obsługiwać migawki i backup środowisk wirtualnych – co czyni je kompletnymi rozwiązaniami do zarządzania wirtualizacją. Na serwerach TS-x77 wkrótce będzie można również zainstalować aplikację Virtual QTS, która zapewni uruchamianie wielu wirtualnych systemów QTS na pojedynczym NAS-ie – z możliwością precyzyjnego segregowania i przydzielania zasobów (procesora, pamięci, łączy sieciowych).
Zainstalowany w serwerach inteligentny system operacyjny QTS 4.3 sprawia, że są one uniwersalnymi rozwiązaniami do przechowywania, backupu i udostępniania danych, a także do zarządzania nimi. Wbudowany sklep (QTS App Center) oferuje dziesiątki gotowych do zainstalowania aplikacji rozszerzających zakres funkcji urządzenia i zwiększających produktywność użytkowników. Mogą oni skorzystać m.in. z pakietu QRM+ do centralnego zarządzania zasobami sieciowymi, wyposażonego w funkcje graficznych diagramów topologii sieci (jest zgodny z interfejsem IPMI i współpracuje z systemami Windows oraz Linux).
Z kolei Q’center zapewnia wygodne zarządzanie wieloma NAS-ami QNAP za pomocą jednej konsoli. Serwery można także wykorzystać jako profesjonalne rozwiązanie do monitoringu wideo, dzięki aplikacji Surveillance Station. Natomiast QIoT Suite Lite umożliwia budowanie prywatnych platform chmurowych Internetu rzeczy.
Autoryzowanymi dystrybutorami serwerów plików QNAP w Polsce są: ABC Data, Action, EPA Systemy oraz Konsorcjum FEN.
Podobne artykuły
Szkoły nie nadążają za tempem cyfryzacji
Szkoły mają ułatwić wejście dzieciom w cyfrowy świat. Do tego potrzebna jest nie tylko wykwalifikowana kadra nauczycielska, ale też odpowiednie zaplecze technologiczne.
Macierze dyskowe: chwilowa zadyszka
Niepewna sytuacja geopolityczna i pogorszenie perspektyw gospodarczych będą miały negatywny wpływ na rynek zewnętrznych dyskowych pamięci masowych. Dlatego ten rok może być dość trudny dla dostawców tych rozwiązań.
QNAP: firewall to nie wszystko!
W ofercie QNAP znajduje się oprogramowanie, które przekształca przełączniki z rodziny QGD w pełnoprawne urządzenie klasy Network Detection and Response (NDR) do zabezpieczania infrastruktury sieciowej.