Nowy Ład Fakturowy
Od 1 stycznia 2022 r. podatnicy, na zasadzie dobrowolności, mogą stosować faktury ustrukturyzowane. Na dzień dzisiejszy trudno jest stwierdzić, czy w przyszłym roku korzystanie z Krajowego Systemu e-Faktur będzie już obowiązkowe. Ze złożonego przez polską stronę wniosku do Komisji Europejskiej wynika, że obowiązek korzystania z KSeF może być wprowadzony najszybciej 1 kwietnia 2024 r.
Skuteczność przepisów w dużej mierze zależy od rozwiązań informatycznych.
Zgodnie z definicją zawartą w ustawie o VAT fakturą ustrukturyzowaną jest faktura wystawiona przy użyciu Krajowego Systemu e-Faktur wraz z przydzielonym numerem identyfikującym ją w tym systemie. Co istotne, istnienie w obrocie e-Faktury nie zostało uzależnione od jej otrzymania przez nabywcę. Każdej fakturze ustrukturyzowanej jest nadawany unikalny numer identyfikacyjny, który nie jest zbieżny z numerem samego dokumentu. Treść faktur zapisywana jest w formacie XSD, według określonego schematu danych. Następnie faktury ustrukturyzowane są archiwizowane na koncie podatnika w systemie. Dostęp do e-Faktur jest możliwy poprzez: zalogowanie do systemu, protokół API, wyszukanie bez logowania.
W związku z faktem, że obecnie stosowanie KSeF jest dobrowolne, to obok faktur ustrukturyzowanych dopuszczalne są faktury w formie papierowej oraz zwykłej elektronicznej. Tym samym, podatnikom pozostawiono wybór, czy będą dokumentować sprzedaż wyłącznie w formie e-Faktury, czy też zdecydują się na to w przypadku niektórych tylko transakcji.
Zasady wystawiania
W myśl przedmiotowych przepisów, fakturę ustrukturyzowaną uznaje się za wystawioną w dniu jej przesłania do KSeF. Otrzymywanie e-Faktur nie może być narzucone jej odbiorcy, gdyż przepisy wymagają jego akceptacji. Ustawodawca nie wprowadził szczególnych regulacji odnośnie do udzielenia zgody, a więc może ona być wyrażona w dowolnej formie, między innymi poprzez korespondencję e-mail czy postanowienia umowne.
Oczywiście nie oznacza to, że w sytuacji odmowy sprzedawca nie ma możliwości wystawienia faktury ustrukturyzowanej. W takim przypadku nadal może wystawić on e-Fakturę, jednak nabywcy powinien przekazać dokument w wersji standardowej. Niniejsze sprowadza się do dwutorowego sposobu wystawiania faktur. Przy czym prawodawca nie zawęził stosowania faktur ustrukturyzowanych wyłącznie do transakcji krajowych. Zatem sprzedaż zagraniczna również może zostać udokumentowana e-Fakturą.
Moment doręczenia
Jeżeli sprzedawca i nabywca wyrazili zgodę na wystawianie e-Faktur, to zostaną one uznane za otrzymane każdorazowo w dniu przydzielenia numeru identyfikującego. Tym samym, z dniem przydzielenia numeru, automatycznie dojdzie do doręczenia nabywcy faktury ustrukturyzowanej. Co warte odnotowania, skuteczne doręczenie faktury nie będzie uzależnione od jej pobrania z KSeF.
Powyższy sposób ustalania momentu doręczenia e-Faktur ma wpływ na okres, w którym nabywca ma możliwość zrealizowania prawa do odliczenia podatku VAT z takiej faktury. Mając to na uwadze, jeżeli wraz z nadaniem numeru w KSeF powstanie obowiązek podatkowy dla dokumentowanego zdarzenia, to nabywcy od razu będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego.
Faktury korygujące
Zastosowanie przez podatnika ustrukturyzowanej wersji faktury wpłynie też na sposób jej korygowania. Ustawodawca zobowiązał podatników korzystających z KSeF do wystawienia faktury korygującej również za pomocą systemu. Okoliczność ta wpłynie na moment ujęcia korekty w rozliczeniu podatku VAT. Podatnik ma możliwość uwzględnienia jej w deklaracji za okres, w którym faktura korygująca została wystawiona. Tym samym odpada konieczność uzgodnienia warunków korekty z nabywcą oraz udokumentowanie tego faktu.
Z drugiej strony nabywca, który zdecydował się na otrzymywanie e-Faktur, powinien zmniejszyć wartość podatku naliczonego w rozliczeniu za okres, w którym ją otrzymał w KSeF. Sprowadza się to do tego, że faktury korygujące w wersji ustrukturyzowanej są uznawane automatycznie za uzgodnione, a warunki za spełnione.
Podobne artykuły
Ulga dla programistów
Naczelny Sąd Administracyjny rozstrzygnął ważną dla wielu programistów kwestię sporną ze skarbówką.
Koszty w uldze B+R: postaw na pracownika
Ulga badawczo-rozwojowa to skuteczne narzędzie, za pomocą którego możliwe jest obniżenie podatku dochodowego. Podatnik prowadzący działalność gospodarczą może od ustalonej podstawy opodatkowania odjąć pewne koszty, które już raz zostały uwzględnione przy obliczaniu dochodu.
Ulga IP Box: podatkowy Eden dla programistów
Sytuacja programistów jest najbardziej oczywista, jednak nie tylko oni mogą skorzystać z ulgi IP Box. W gronie beneficjentów są też architekci kodu czy menedżerowie projektów IT.