Nedap: usługa kontroli dostępu w chmurze
Największe korzyści z zastosowania Access AtWork odniosą organizacje rozproszone w wielu lokalizacjach i preferujące usługi typu SaaS, które odciążają ich zespoły IT.
Wielu producentów tradycyjnych systemów kontroli dostępu nadal nie ma ofercie żadnych usług chmurowych. Tę niszę wykorzystują startupy. Problem polega na tym, że chociaż ich rozwiązania funkcjonujące w chmurze i modelu SaaS mogą na pierwszy rzut oka wyglądać dobrze, to tym młodym firmom brak doświadczenia w zakresie zabezpieczeń. Powoduje to lukę na rynku, którą wykorzystał Nedap, oferując klientom Access AtWork.
Warto wyjaśnić, że najnowsze rozwiązanie Access AtWork w żadnym wypadku nie zastępuje AEOS. Ze względu na rosnące zagrożenie dla infrastruktury krytycznej z jednej strony, z drugiej – chęć zdobycia przez producenta dodatkowego udziału w rynku – specjaliści Nedap widzą miejsce dla dwóch rozwiązań kontroli dostępu, z których każde ma swój cel i idealny profil klienta (ICP).
AEOS to lokalne rozwiązanie dla tych firm, które muszą kontrolować każdy szczegół swojego systemu i chcą samodzielnie zarządzać aktualizacjami oprogramowania. To najlepszy wybór w przypadku sektora infrastruktury krytycznej. AEOS zyskał wszystkie niezbędne certyfikaty, jest wyposażony w zaawansowane funkcje bezpieczeństwa i umożliwia integrację z innymi narzędziami, od aplikacji HR, przez urządzenia biometryczne, aż po Video Management Systems.
Z kolei Access AtWork to system kontroli dostępu w chmurze oferowany w modelu SaaS dla tych organizacji, które chcą uzyskać pełen nadzór nad obiektem bez inwestowania w rozbudowę infrastruktury IT. Wprowadzenie tego modelu powoduje, że oprogramowanie jest zawsze aktualne, co uwalnia zespoły IT od konieczności czuwania nad tym zadaniem. Access AtWork idealnie nadaje się do biur wielooddziałowych i zarządzania dynamicznym przepływem osób.
Kluczowy model autoryzacji
Jedną z głównych różnic w porównaniu z innymi tego typu systemami chmurowymi jest to, że Access AtWork wyposażono w najbardziej zaawansowany model autoryzacji. Podjęcie decyzji o tym, jakie osoby potrzebują dostępu do poszczególnych stref, powinno być proste. I teraz jest. Zastosowanie zaawansowanego modelu autoryzacji powoduje, że administratorzy systemu mogą szybciej niż kiedykolwiek wcześniej konfigurować i modyfikować uprawnienia dostępu i zarządzać nimi we wszystkich lokalizacjach i budynkach.
Użytkownicy, oczywiście w zależności od uprawnień, błyskawicznie otrzymują informacje o tym, kto ma dostęp do jakich pomieszczeń lub stref, w jakich godzinach, a nawet jaki był powód zmiany. Osoba zajmująca się nadawaniem uprawnień może przełączać się na widoki zespołu, strefy lub konto indywidualnego użytkownika. I nie ma już kłopotów po zmianie organizacji stref budynku. Prawa dostępu są automatycznie aktualizowane. Możliwe jest przy tym tworzenie niestandardowych typów uprawnień, dodawanie pól oraz zakładanie „grup użytkowników”. Inteligentne tabele pozwalają w dowolny sposób ukrywać, sortować i filtrować dane.
Niezależność od sprzętu
Access AtWork jest wybierany także z tego powodu, że stoi za nim niezawodność wbudowanych kontrolerów drzwi AEOS Blue. Oznacza to, że z wyjątkiem tego właśnie kontrolera drzwi Access AtWork jest niezależny od sprzętu. Nie trzeba wymieniać istniejących czytników i zamków. Niezależność od konkretnego producenta okazuje się sporą zaletą, gdy nadchodzi czas na modernizację.
Przy czym kontrolery drzwi Nedap działają nawet mimo utraty połączenia z siecią. Ponadto każdy ma własne połączenie z chmurą, co zapobiega sytuacji, w której awaria jednego kontrolera powoduje awarię całego systemu. W przypadku innych producentów zdarza się, że kierują wszystkie połączenia do pojedynczej bramy, co może sprawić, że cały system będzie podatny na ataki.
Największe korzyści z zastosowania Access AtWork odniosą organizacje rozproszone w wielu lokalizacjach i preferujące usługi typu Software-as-a-Service, które odciążają ich zespoły IT. Szczególnie warto zainteresować tym rozwiązaniem firmy zajmujące się oprogramowaniem i doradztwem IT, FinTechy, międzynarodowe koncerny z licznymi rozproszonymi biurami oraz firmy z branży nieruchomości komercyjnych.
Na koniec warto podkreślić, że z myślą o Access AtWork producent oferuje partnerom atrakcyjny model finansowy, w którym początkowemu zyskowi towarzyszy stały powtarzalny dochód.
Regional Sales Manager Central & Eastern Europe, Nedap Security Management, tel. 504 456 129, anna.twardowska@nedap.com
Podobne artykuły
NIS 2 dotyczy także fizycznej kontroli dostępu
Rozporządzenie NIS 2 stawia przed firmami nowe wyzwania w zakresie fizycznej kontroli dostępu. Nowoczesne rozwiązania, takie jak OSDP v2, karty RFID i chmura, mogą pomóc w spełnieniu tych wymagań oraz zapewnieniu optymalnego poziomu bezpieczeństwa przedsiębiorstw o statusie kluczowych i ważnych.
TP-Link VIGI: monitoring trudno dostępnych miejsc
Monitoring wizyjny obszarów, gdzie nie ma dostępu do prądu czy internetu, wymaga sprzętu o odpowiednich właściwościach.
Elmark Automatyka oficjalnym dystrybutorem rozwiązań Milestone Systems
Pełne portfolio rozwiązań VMS jest już teraz dostępne od ręki.