Już w 1984 r. NEC jako pierwszy zastosował w swoich monitorach technologię automatycznej synchronizacji obrazu. Potem przyszedł czas na pierwszy profesjonalny monitor wielkoformatowy (2002), projektor o najkrótszym dystansie projekcji (2004) i pierwszy na świecie projektor laserowy DCI (2014). W 2016 r. NEC zintegrował swoje monitory wielkoformatowe z komputerem Raspberry Pi, a w 2017 – wprowadził na rynek pierwszy na świecie projektor z laserem czerwono-niebieskim. Ostatnia premiera to najcichszy projektor biznesowy na świecie.

Spośród monitorów desktopowych najbardziej podstawowa, przetargowa seria AccuSync stanowi ciekawą propozycję pod względem stosunku ceny do jakości. Bardziej zaawansowaną opcją dla biur i korporacji, a także użytkownika domowego są modele desktopowe z serii MultiSync E, EA oraz EX o przekątnych od 17 do 34 cali. Szczególnie ciekawą propozycją są monitory EA wyposażone w profesjonalne panele IPS z 10-bitową korekcją krzywej gamma. Są wyposażone w wiele inteligentnych czujników i oferują zdecydowanie ponadprzeciętną ergonomię i jakość wyświetlanego obrazu. Wyższą półkę reprezentują monitory profesjonalne z serii MultiSync P oraz PA. Rozwiązania te przewidziane są dla wymagających użytkowników domowych, amatorów fotografii, grafiki komputerowej oraz instytucji takich jak: centra kryzysowe, banki, centra finansowe, gdzie wymagana jest praca urządzenia nawet przez całą dobę.

W segmencie monitorów wielkoformatowych NEC ma równie wiele do zaoferowania. MultiSync E to podstawowa seria, zawierająca sprzęt o przekątnych od 32 do 65 cali – oferta typowo przetargowa i bardzo konkurencyjna wobec telewizorów. MultiSync C to monitory przeznaczone do bardziej profesjonalnych zastosowań, gdzie jednak nadal liczy się niska cena. Zapewniają bardzo korzystny stosunek ceny do jakości i możliwości. Modele oznaczone literą V to monitory w rozmiarach od 32 do 98 cali. Oferują profesjonalny panel z możliwością działania 24 h/7, metalową obudowę, replikowanie sygnału wideo, gniazdo rozszerzeń zgodne ze standardem OPS, sprzętową kalibrację kolorów, pracę w pionie i zaawansowany system ochrony przed przegrzaniem. Do jeszcze bardziej wymagających zastosowań NEC proponuje urządzenia z serii P o przekątnych od 40 do 80 cali, przystosowane do pracy w trybie 24 h/7 z niespotykanymi nigdzie indziej rozwiązaniami, jak czujnik obecności użytkownika czy czujnik NFC. Ofertę NEC zamykają monitory do budowy ścian wideo. Seria XUN to modele w rozmiarach 46, 49 oraz 55 cali z obszarem nieaktywnym między dwoma ekranami o szerokości jedynie 1,8 mm.

Ofertę projektorów otwierają bardzo korzystne cenowo urządzenia z serii MC przeznaczone do najprostszych instalacji zarówno w domu, jak i małej salce konferencyjnej. NEC stawia na najwyższą jakość wykonania połączoną z możliwościami i atrakcyjną ceną sprzętu. W trend ten zdecydowanie wpasowuje się rodzina multimedialnych, sieciowych projektorów ME. W ofercie są też produkty przystosowane do pracy z tablicą interaktywną – seria UM. Dla bardziej zaawansowanych i wymagających użytkowników NEC przygotował semiprofesjonalne projektory P o jasności obrazu do 6000 ANSI lumenów i z funkcją lens shift, także z laserowym źródłem światła. Najbardziej profesjonalne linie zawierają modele instalacyjne PA/PX/PH, wśród których znajdziemy urządzenia tak ciekawe i wyposażone w tak wyszukane funkcje, że można by o nich napisać osobny artykuł. W ich skład wchodzą projektory dysponujące mocą światła od 6500 do nawet 35 000 ANSI lumenów (w przypadku projekcji z jednego źródła) oraz umożliwiające wyświetlanie obrazu o jasności do 70 000 ANSI lumenów za pomocą funkcji stacking. W sektorze instalacyjnym producent może pochwalić się bardzo szerokim wyborem projektorów z laserowym źródłem światła.

Portfolio NEC zamykają moduły LED przeznaczone zarówno do instalacji indoor, jak i outdoor (rozmiar piksela od 1,2 mm). Prócz modułów w formacie 16:9 oraz 1:1 NEC oferuje gotowe do zaimplementowania ściany LED w rozmiarach od 137 cali.

Dodatkowe informacje: