Tegorocznej konferencji ICT Day w Warszawie towarzyszyła objazdowa ekspozycja Huawei Europe Enterprise Roadshow 2023. Pod Pałacem Kultury i Nauki można było obejrzeć, a także przetestować najnowsze rozwiązania producenta dla centrów danych oraz sieci korporacyjnych. Dla partnerów i klientów była to też okazja do spotkania z ekspertami Huawei. Podczas prezentacji podkreślali innowacyjność oferty producenta, wysokie standardy bezpieczeństwa i ochrony środowiska oraz kompleksowość portfolio enterprise na potrzeby różnych zastosowań (systemy krytyczne, backup, disaster recovery, archiwizacja) dla firm oraz instytucji z sektora edukacji, administracji, przemysłu, retail, ochrony zdrowia czy ISP.

– W każdym roku firma Huawei rośnie pod względem udziałów w polskim rynku storage’u, co pokazuje, że nasze rozwiązania są nie tylko konkurencyjne cenowo, ale także zaawansowane technologicznie. – przekonywał Konrad Tutak, IT Product Manager w Huawei.

Według niego rośnie zainteresowanie polskich klientów flagowymi systemami pamięci masowej, adresowanymi do różnych obszarów: krytycznych systemów aplikacji (macierze OceanStor Dorado), backupu (OceanProtect) i długoterminowej archiwizacji (OceanStor Pacific). Wśród wartych szczególnej uwagi cech macierzy Dorado są niewątpliwie pojemność i niezawodność. Zastosowane w nich komponenty, w tym procesory oparte na architekturze ARM oraz 7-calowe dyski NVMe z PCIe czwartej generacji, zostały opracowane przez inżynierów Huawei. 

– Jako jedyni posiadamy taki standard dysków, dzięki któremu możemy zmieścić 36 nośników NVMe w obudowie 2U, a to jest największa gęstość na rynku. Konkurencja jest w stanie pomieścić ich najwyżej 25 – podkreśla Konrad Tutak.

Huawei Enterprise Roadshow 2023

Ponadto macierze all-flash od Huawei wyróżnia fakt, że dane są udostępniane zarówno blokowo, jak i plikowo. Po połączeniu w klastrze są synchronizowane na dwóch urządzeniach w czasie rzeczywistym. Awaria któregoś z nich nie powoduje braku dostępu do danych. Rzecz jasna, produkty OceanStor Dorado są wykorzystywane w krytycznych systemach oraz tam, gdzie wymagana jest wysoka dostępność i brak przestojów, np. w firmach produkcyjnych czy w branży e-commerce. Co ważne, dzięki temu, że producent wykorzystuje własne produkty i komponenty, jest niezależny od zewnętrznych zawirowań logistycznych. W Polsce z macierzy OceanStor Dorado korzystają zarówno instytucje publiczne, jak i firmy komercyjne (produkcja, sektor motoryzacyjny, retail).

W portfolio Huawei znajdują się także urządzenia dla mniejszych klientów (o pojemności 10 – 30 TB, jak Dorado 2000), jak też dla średnich organizacji, a wreszcie „wyższe” modele 5000 i 6000 dla większych organizacji. Dodatkowo Huawei opracował high-endowy model, w którym nośniki NVMe są montowane w półce dyskowej. To wyjątkowo bezpieczny system, który toleruje awarię trzech z czterech kontrolerów, a przy połączeniu dwóch takich macierzy w jedną przetrwa awarię nawet 7 z 8 kontrolerów, co daje najwyższą niezawodność na rynku.

Ponadto zabezpieczenie na poziomie RAID toleruje jednoczesną awarię trzech dysków.

– To najwyższy poziom zabezpieczenia, jeśli chodzi o technologię RAID – zapewnia Konrad Tutak.

Deklarowana przez producenta żywotność nośników NVMe Huawei wynosi 5 lat, z tym że zużycie spowalnia wirtualizacja bloków (dane są równomiernie rozkładane między dyskami) oraz deduplikacja i kompresja (w rezultacie fizycznie mniej danych jest zapisywanych).

 All-flash najlepsze do backupu

Jak widać, Huawei idzie z trendem widocznym na polskim rynku storage’u. Powszechne jest już u nas wykorzystanie macierzy all-flash, które dwa lata temu miały 40 proc. udziału, a obecnie to już większość, jeśli chodzi o krytyczne aplikacje. Przy czym Huawei promuje all-flash także jako optymalne rozwiązanie do backupu. Eksperci marki widzą duży potencjał w zastępowaniu rozwiązań opartych na taśmach i dyskach talerzowych. Starają się uświadamiać klientom, jak ważna jest szybkość odtworzenia kopii zapasowych. 

Huawei rekomenduje backup z wykorzystaniem OceanProtect. To własny deduplikator, który tak jak macierze wyróżnia się na tle produktów innych marek i wykorzystuje własne dyski Huawei, 2,5-calowe SSD SAS.

– To jedyny na rynku deduplikator all-flash. Dzięki tej technologii możemy uzyskać najkrótszy czas backupu, ale też najszybsze jego odtworzenie, skracając do minimum przestój i czas niedostępności systemów, a to jest krytyczne dla każdej firmy – mówi Konrad Tutak.

Zgodnie z wynikami testu przeprowadzonego przez Huawei, czas odtworzenia bazy danych o pojemności blisko 1 terabajta z OceanProtect wyniósł 10 minut. Według producenta z zastosowaniem nośników HDD trwałoby to godzinami. OceanProtect swoją wydajność zawdzięcza też architekturze macierzy z dwoma aktywnymi kontrolerami, dzięki czemu ma większą niezawodność.  

Huawei Enterprise Roadshow 2023

Duża pojemności i przepustowość w archiwizacji

Do długoterminowej archiwizacji jest przeznaczony z kolei OceanStor Pacific. To storage rozproszony, wysoko skalowalny. Cechuje go według producenta wysoka niezawodność nie tylko na poziomie dysków, ale też węzłów. Rozwiązania Pacific przeznaczone są do długoterminowej archiwizacji, gdzie wymagana jest duża pojemność i przepustowość (jak streaming wideo, badania naukowe, przechowywanie badań medycznych, cyfryzacja bibliotek). W storage’u rozproszonym wykorzystuje się głównie dyski talerzowe, ze względu na wymagane pojemności. Pacific zapewnia jednoczesny dostęp plikowy i obiektowy.

Potrójna ochrona przed skutkami ransomware

Podczas roadshow zaprezentowano również, jak z pomocą systemów storage’owe Huawei zbudować środowisko chroniące dane przed ransomware, adresując jedną z największych obaw przedsiębiorców. Otóż takie środowisko składa się z trzech elementów. Pierwszym jest lokalny backup oparty o macierze all-flash OceanProtect. W razie ataku szybko pozwala odtworzyć dane, o ile backup nie został zainfekowany. Kolejną warstwą zabezpieczeń są secure snapshots – wewnętrzna kopia danych tylko do odczytu. Jeśli dane zostały zaszyfrowane, to snapshot pozostał niezmieniony. Trzecim elementem jest analityka. Macierze Dorado działają również w trybie plikowym. Wykorzystując AI można wykryć, że dzieje się coś złego i wówczas wymagana jest akcja w celu ochrony danych.

To elementy funkcjonują w ramach jednego data center i są dostępne w zasadzie „w pudełku” z oferowanymi produktami. Jeśli firma chce się dodatkowo zabezpieczyć, to Huawei rekomenduje isolation zone – strefę najlepiej w innym data center – z mechanizmem air gap, tzn. połączenie z centrum danych zostaje przerwane według harmonogramu lub ręcznie. W razie ataku napastnik nie sięgnie więc tego backupu.

Materiał powstał we współpracy z firmą Huawei.