Chiński regulator wydał pozwolenie na finalizację zakupu VMware’a przez Broadcom. W efekcie nastąpiła ona 22 listopada. To była ostatnia niezbędna zgoda i przyszła tuż przed (kolejny raz przesuniętym) terminem wyznaczonym przez Broadcoma, który ogłosił, że przejęcie zakończy się przed wygaśnięciem fuzji wskazanym na dzień 26 listopada 2023 r. Umowę uzgadniającą warunki zakupu z 61 mld dol. podpisano w maju 2022 r.

Trzy obietnice związane z zakupem VMware’a
CEO Broadcoma Hock Tan na początku listopada br. mówił o swoich trzech zobowiązaniach po sfinalizowaniu transakcji. „Po pierwsze, przyspieszymy tempo innowacji poprzez wzmożenie wysiłków badawczo-rozwojowych. Następnie zamierzamy znacznie więcej inwestować w ekosystem VMware’a, wraz z naszymi partnerami, VAR-ami, dystrybutorami, producentami OEM, dostawcami usług zarządzanych i integratorami systemów”. Obiecał także uporać się ze złożonością produktów VMware’a, ułatwiając ich użytkowanie.

Chiny potrzebują Broadcoma

Niepewność co do zgody Chin powodowały sankcje USA obejmujące czipy. Analitycy, z którymi rozmawiał CRN USA przed informacją o chińskiej akceptacji, twierdzili natomiast, prosząc o zachowanie anonimowości, że Chiny potrzebują produktów sieciowych Broadcoma, aby zachować konkurencyjność wobec innych liderów technologii. Ponadto Broadcom prowadzi 30 proc. swojej działalności w Chinach, co stanowi symbiozę zbyt silną, aby do transakcji nie doszło – utrzymywali eksperci.

Niepewność klientów

Opóźnienie w finalizowaniu transakcji spowodowało zamieszanie w branży cyberbezpieczeństwa i potencjalnie wpłynęło na pozycję VMware’a – twierdzi z kolei GlobalData.

VMware to uznany gracz z solidnymi podstawami i strategią, co dotyczy całego jego portfolio cyberbezpieczeństwa. Mimo że Chiny zatwierdziły transakcję na restrykcyjnych warunkach, po zamknięciu przejęcia pozostanie niepewność u klientów firmy zajmujących się cyberbezpieczeństwem, szczególnie w przypadku większych transakcji” – uważa Rajesh Muru, główny analityk technologii w GlobalData.

GlobalData prognozuje, że rynek cyberbezpieczeństwa w najbliższych latach będzie rósł średnio o 12,56 proc. rocznie i osiągnie poziom ponad 282 mld dol. w 2027 r. Kluczowe obszary obejmują ochronę sieci, punktów końcowych i chmury. Wszystkie są mocnymi stronami portfolio Broadcoma i VMware’a.

W ocenie ekspertów rynek będzie zasilany kompleksowym monitorowaniem bezpieczeństwa rozproszonych środowisk chmurowych klientów przy ustawieniach zerowego zaufania, w połączeniu z monitorowaniem danych w zakresie obserwowalności. Łączące się firmy mają pod tym względem ostrą konkurencję ze strony dostawców takich jak Cisco, Palo Alto Networks i Zscaler.

„Jeśli Broadcom nie zachowa ostrożności, potencjalny wpływ na wartość marki VMware w perspektywie krótkoterminowej może być duży ze względu na niepewność klientów, co może obejmować konsolidację portfolio w zakresie działalności związanej z cyberbezpieczeństwem” – zdaniem analityka.