Przychody z usług IT i biznesowych spadną w 2020 r. o 2,8 proc. wobec 2019 r. – według nowej prognozy IDC. W kwietniu br. spodziewano się 1,1 proc. na minusie. Na pocieszenie analitycy mają nieco lepszą wiadomość dla dostawców na 2021 r. Otóż w przyszłym roku można spodziewać się wzrostu o 1,4 proc., a nie o 1 proc., jak w prognozie z kwietnia br.

Większy pesymizm dotyczący bieżącego roku wynika z głębszego niż wcześniej przypuszczano spadku PKB. W skali światowej dołek ma wynieść 4,4 proc., ponad dwa razy więcej w porównaniu z prognozą z marca br. Po blisko 4 miesiącach lockdownu gospodarka na rozwiniętych rynkach jest w tak kiepskim stanie, że nawet szybki powrót do normalności w drugiej połowie roku nie zrekompensuje spowolnienia.

Pozytywne skutki pandemii

Korekta w dół na rynku usług IT i biznesowych odzwierciedla w dużej mierze szok popytowy spowodowany blokadami. Po stronie podaży nie odnotowano większych problemów. Dostawcy usług szybko dostosowali się do pracy zdalnej, nabywcy również na nią przeszli dość płynnie. Większość dostawców uważa, że Covid-19 popchnie zarówno organizacje, jak i konsumentów do cyfrowego świata, co na dłuższą metę jest pozytywnym skutkiem pandemii.

Dostawcy łatwo przestawili klientów na home office

„W ciągu ostatnich kilku miesięcy blokad dostawcy usług w znacznym stopniu przestawili kluczowe operacje IT oraz biznesowe swoich klientów na home office w stosunkowo krótkim czasie, bez większych problemów” – ocenia Lisa Nagamine, kierownik ds. badań w IDC.

Jej zdaniem pokazuje to, jak łatwo adaptują się i jak odporni na problemy mogą być zarówno sprzedawcy, jak i kupujący w erze cyfrowej.

Pandemia hamuje projekty, ale usługi zarządzane potrzebne

„Nadal będziemy obserwować wzrost rynku usług przewyższający wzrost PKB, nawet podczas takiego kryzysu. Pandemia ogranicza wydatki uznaniowe i hamuje na razie wiele projektów, ale zostanie to nieco złagodzone dzięki usługom zarządzanym i wsparcia, które wspomagają podstawową działalność dużych przedsiębiorstw i jednostek publicznych” – uważa Xiao-Fei Zhang, dyrektor programowy Global Services Markets and Trends w IDC.

 

Prognoza dla rynku usług IT i biznesowych do 2023 r. dla poszczególnych regionów

 

 

W Europie będzie lepiej, ale w przyszłym roku

IDC zmodyfikowało także prognozę dla regionu Europy Środkowej i Wschodniej. W krótkim terminie ją obniżono, ale w dłuższym zakładany jest lepszy bilans na rynku usług IT i biznesowych niż dotychczas.

Na zachodzie Europy dołek w 2020 r. będzie głębszy niż na świecie – 5,2 proc., co oznacza cięcie prognozy jednak o niecały 1 pkt proc. wobec marca br. Natomiast na kolejne lata podniesiono prognozę o 1,5 – 2 pkt. Otóż w 2021 r. spadek w sektorze usług na zachodzie kontynentu ma wynieść 1,8 proc. wobec br., a w 2022 r. przychody dostawców wzrosną o 2,2 proc.