Osiem osób jest oskarżonych o działanie w zorganizowanej grupie przestępczej, która wyłudzała VAT na telefonach komórkowych. Straty Skarbu Państwa określono na 197 mln zł. Śledztwo w tej sprawie od 2014 r. prowadziła ABW. Akt oskarżenia trafił właśnie do sądu okręgowego w Olsztynie.

Jak ustalili śledczy, grupa w latach 2014 – 2015 rozkręciła „karuzelę podatkową” w międzynarodowym obrocie telefonami. Przestępczy proceder polegał na tworzeniu sieci podmiotów pozorujących prowadzenie działalności gospodarczej, czyli „łańcuchów karuzelowych”, z wykorzystywaniem spółek zakładanych na „słupy”. Na karuzeli kręciło się co najmniej 15 firm. Wyłudzenia podatku następowały w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia i dostawy towarów. W tym celu skarbówce w całym kraju przedstawiano nierzetelne dokumenty podatkowe.

Akt oskarżenia obejmuje zarówno osoby, które zorganizowały cały proceder i kierowały nim, jak i przedstawicieli firm, których zadaniem było uwiarygodnienie fikcyjnych transakcji. Oskarżonym grozi do 15 lat więzienia.

W trakcie postępowania zabezpieczono majątek oskarżonych o wartości ponad 20 mln zł.