Policja zatrzymała bossa grupy przestępczej, dokonującej oszust phishingowych. Akcję przeprowadzili funkcjonariusze Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości z zarządu w Łodzi.

Prokurator ogłosił podejrzanemu 328 zarzutów dotyczących założenia i kierowania zorganizowaną grupą przestępczą, kradzieży z włamaniem do rachunków bankowych, oszustw komputerowych i prania pieniędzy.

Gang działał na międzynarodową skalę. Jak poinformowała policja, sprawcy za pośrednictwem popularnych portali ogłoszeniowych wysyłali wiadomości do sprzedających, które zawierały linki przekierowujące na spreparowane strony przewoźników lub płatności kartami. Następnie wykorzystywali zdobyte dane kart płatniczych. Oszukanych zostało ponad 320 osób na łączną kwotę ponad 1 mln złotych. Kierujący grupą ukrywał się od ponad roku na terenie Polski i Ukrainy. Postępowanie prowadzi łódzka prokuratura okręgowa.

W wyniku rewizji zabezpieczono dowody w postaci m.in. umów o założenie rachunków bankowych, karty bankomatowe, telefony komórkowe, komputery i cyfrowe nośniki pamięci, gotówkę i środki w kryptowalutach o łącznej wartości około miliona złotych.

Film z akcji zatrzymania