Huawei powinno uczyć się od Amazona i Microsoftu – oznajmił Ren Zhengfei, założyciel i lider Huawei. Uważa, że w obliczu amerykańskich sankcji chiński koncern powinien skoncentrować się na cloud computingu.

„Nie możemy po prostu pójść tą samą drogą, co Alibaba i Amazon” – zastrzega Ren Zhengfei. „Nie mamy tylu pieniędzy, a oni posiadają dostęp do nieograniczonych środków na amerykańskiej giełdzie”.

Ucząc się od gigantów cloud computingu Huawei musi również akumulować 30-letnie doświadczenie w usługach chmurowych i budować nowe rozwiązania dla klientów – stwierdził CEO.

Zmniejszyć obszar konkurencji

„Musimy zmniejszyć front, na którym walczymy” – argumentuje założyciel koncernu. Przekonuje, że jeśli strategia Huawei będzie zbyt szeroka, firma będzie tracić siły. Obecnie firma chce być wiodącym dostawcą infrastruktury ICT obejmującej sieci, moc obliczeniową, sektor przedsiębiorstw, jak i chmurę.

Embargo USA na komponenty i oprogramowanie są coraz większym problemem dla biznesu sprzętowego Huawei, jak produkcja smartfonów czy osprzętu telekomunikacyjnego. Spada dynamika wzrostu przychodów firmy jak i marża netto.

Co gorsza nad firmą wisi ryzyko wykluczenia z budowy infrastruktury 5G w różnych krajach.

Obecnie Huawei Cloud oferuje ponad 200 usług, współpracuje z ponad 1,5 mln developerów i 20 tys. partnerów.