Huawei Polska podpisał porozumienie z Elemental Strategic Metals, spółką należącą do Grupy Elemental, dotyczące przyszłej współpracy w zakresie recyklingu baterii litowo-jonowych oraz zużytej elektroniki.

Grupa Elemental wywodzi się z Polski, natomiast obecnie ma siedzibę w Luksemburgu. Specjalizuje się m.in. w pozyskiwaniu surowców, w tym poprzez przetwarzanie zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Działa w 35 krajach.

Jak informuje ESM, na mocy podpisanego porozumienia Elemental Strategic Metals i Huawei będą działać na rzecz zbiórki zużytej elektroniki oraz baterii litowo-jonowych na terenie Europy. Następnie urządzenia trafią do recyklingu w zakładzie ESM, który powstaje w Zawierciu (została ukończona pierwsza faza projektu).

Komisja Europejska pracuje obecnie nad nowelizacją dyrektywy bateryjnej. Proponuje, aby w 2030 r. procesom odzysku poddawane było aż 95 proc. miedzi, niklu i kobaltu oraz 70 proc. litu. Według ESM nowy zakład ma spełniać te wymagania.

Strona finansowa współpracy ESM i Huawei nie została ujawniona.

Podejmujemy wspólne działania z Elemental Strategic Metals, aby z wyprzedzeniem stworzyć w Polsce zaplecze i ekspertyzę, które pozwolą nam sprostać wymogom Komisji Europejskiej i wspierać zrównoważony rozwój” – wyjaśnia dyrektor ds. strategii i komunikacji w Huawei Polska, Ryszard Hordyński.