Firmy borykające się z niedoborem pracowników wykorzystują niezależnych specjalistów, aby wygrać wojnę o talenty – wynika z badania platformy rekrutacyjnej Upwork.

Z raportu dotyczącego rynku amerykańskiego wynika, że przedsiębiorstwa obecnie częściej sięgają po freelancerów, by móc elastycznie reagować na zmiany na rynku i rozwiązywać najpilniejsze problemy związane z umiejętnościami.

Firmy rozglądają się za fachowcami z zewnątrz w sytuacji, gdy wielka rezygnacja w USA osiągnęła najwyższy poziom od 20 lat, a 60 proc. menedżerów ds. HR sygnalizuje trudności ze znalezieniem wartościowych specjalistów do obsadzenia wakatów.

Jednocześnie prawie 70 proc. przewiduje zwiększenie liczby pracowników w ciągu najbliższych sześciu miesięcy i musi jakoś ich znaleźć.

Role IT do pilnego obsadzenia

Najważniejsze kategorie stanowisk, które menedżerowie muszą najpilniej obsadzić, to księgowość (33 proc.), informatyka i sieci (30 proc.) oraz operacje (29 proc.) – według badania. W ciągu najbliższych sześciu miesięcy to jednak obsługa klienta stanie się pozycją, na którą będą poszukiwani intensywnie ludzie z zewnątrz (52 proc.).

Wakaty najtrudniejsze do wypełnienia
Respondenci przyznają, że role, na które najtrudniej będzie znależć niezależnych fachowców, to data science i analityka (60 proc.), architektura i inżynieria (58 proc.) oraz IT i sieci (58 proc.).

Za oceanem ten trend nasila się

Badani deklarują, że zamierzają intensywniej wykorzystywać umiejętności niezależnych specjalistów, którzy nie zwiążą się z firmą na stałe.

Prawie 60 proc. menedżerów już angażujących freelancerów twierdzi, że planuje w coraz większym stopniu polegać na nich w ciągu najbliższych sześciu miesięcy (58 proc.) i dwóch lat (66 proc.).

Szefowie twierdzą, że wykwalifikowani niezależni fachowcy pomagają firmom rozwiązać problem niedoboru talentów: prawie 80 proc. menedżerów angażujących takie osoby deklaruje, że na pewno potrafi znaleźć specjalistę, którego potrzebuje (w porównaniu z 63 proc. tych, którzy nie zatrudniają freelancerów).

Widzą zalety freelancerów

W ocenie badanych niezależni fachowcy zaanagżowani w firmie zapewniają dostęp do specjalistycznych umiejętności: 85 proc. zatrudniających ich twierdzi, że praca z nimi umożliwia zespołom dostęp do fachowych umiejętności lub wiedzy, a także zwiększa innowacyjność w firmie (79 proc.).

Ponadto organizacje, które pracują z niezależnymi talentami, mają większą pewność, że przetrwają trudności na rynku (84 proc.).


„Future Workforce Report” firmy Upwork odzwierciedla dane z ankiet od ponad 1 tys. menedżerów ds. rekrutacji w USA.