Co piąta średnia i duża firma produkcyjna w Polsce (21 proc.) korzysta z rozwiązania opartego na AI wewnątrz organizacji, a kolejne 41 proc. właśnie je wdraża. Tylko 9 proc. nie planuje żadnych działań związanych z AI w perspektywie dwóch najbliższych lat.

7 proc. prekursorów

Co ciekawe, połowa (51 proc.) z przedsiębiorstw produkcyjnych które wdrożyły lub są w trakcie implementacji narzędzi AI, należy do nowych użytkowników rozwiązań opartych na AI, stosując je od maksymalnie 2 lat. Oznacza to, że niekoniecznie mają wdrożone własne rozwiązania, ale wykorzystywali te, które były powszechnie dostępne. Dużą grupę w tym gronie (39 proc.) stanowią ankietowani, którzy stosują technologię AI od 2 do 5 lat, zaś 7 proc. firm to prekursorzy, którzy bazują na niej od 5 do 10 lat.

Na świecie postęp w AI jest większy

Dla porównania w globalnym badaniu EY 49 proc. ankietowanych przedsiębiorstw, zajmujących się jak to określono zaawansowaną produkcją, finansuje innowacje oparte na sztucznej inteligencji, a w ciągu roku planuje to zrobić kolejne 41 proc. Tylko 10 proc. organizacji nie zamierza jak na razie rozwijać się w oparciu o AI.

Poprawa cyberbezpieczeństwa jest kluczowa

Co piąty ankietowany (20 proc.) z sektora produkcyjnego w Polsce stwierdził, że jedną z istotnych barier w podjęciu decyzji o wdrożeniu rozwiązań AI były obawy o bezpieczeństwo, w tym danych.

Inwestycja w poprawę poziomu cyberbezpieczeństwa jest kluczowa dla procesu transformacji w branży produkcji przemysłowej. Dopiero w bezpiecznym, odpornym na cyberataki środowisku wdrażanie rozwiązań z zakresu sztucznej inteligencji przyniesie spodziewany efekt” – twierdzi Leszek Mróz, partner EY.

Dla firm produkcyjnych motywacją do usprawnienia działań w obszarze cyberbezpieczeństwa może być wejście w życie 18 października br. dyrektywy NIS2 (jakie produkty powinny zainteresować klientów w związku z NIS2, piszemy w artykule w CRN Polska). Jednak według raportu EY co trzecie przedsiębiorstwo (32 proc.) nie zwiększy swojego budżetu na cyberbezpieczeństwo mimo większych potrzeb w oczekiwaniu na NIS2.