Surowego egzekwowania przepisów antypirackich domagają się prokuratorzy zza oceanu. Narodowe Stowarzyszenie Prokuratorów Generalnych skierowało do Federalnej Komisji Handlu list, nawołujący do przestrzegania Federal Trade Commission Act (FTCA) i w konsekwencji zniechęcenia amerykańskich firm do współpracy z zagranicznymi dostawcami, którzy korzystają z pirackich aplikacji. Zdaniem sygnatariuszy listu nieuczciwe praktyki wpływają na spowolnienie gospodarcze i wzrost bezrobocia.

W związku z nowym ustawodawstwem amerykańscy partnerzy handlowi będą zobligowani do wystąpienia o gwarancje dotyczące nienaruszania praw autorskich do oprogramowania na etapie produkcji, dystrybucji, reklamy, sprzedaży. Jeśli firma okaże się piratem, partner z USA może jednostronnie rozwiązać umowę. 

– Inicjatywę oceniamy bardzo pozytywnie. Podpisanie wspólnego stanowiska przez 39 prokuratorów generalnych świadczy o determinacji wymiaru sprawiedliwości USA. Polscy przedsiębiorcy, którzy chcą konkurować na rynkach zagranicznych, powinni być informowani o zagrożeniach i sankcjach wynikających z takich regulacji, które na wzór amerykański mogą w przyszłości pojawić się w przyszłości również w innych krajach –
zauważa Piotr Marczuk, Dyrektor d.s. Polityki Korporacyjnej w Microsofcie.

– Cieszy mnie, że amerykańscy prokuratorzy dostrzegli związek pomiędzy piractwem a nieuczciwą konkurencją
– komentuje Grzegorz Filarowski, prezes zarządu LOG Systems, producenta systemu do audytu oprogramowania – Firma, która korzysta z nielegalnego oprogramowania, nie poniosła kosztów zakupu licencji, może więc sprzedawać swoje towary po niższych cenach.