Rynek SSE (Security Service Edge) pójdzie w górę 3,5-krotnie, z 0,8 mld dol. w 2023 r. do 2,8 mld dol. do 2028 r. – według prognozy MarketsandMarkets. Średnia stopa wzrostu wyniesie przy tym 25,4 proc. co roku w latach 2023–2028.

Wydatki na brzegowe usługi bezpieczeństwa obejmują rozwiązania takie jak ZTNA (Zero Trust Network Access), CASB (Cloud Access Security Broker), SWG (Secure Web Gateway), FWaaS (Firewall as a Service).

Według ekspertów w ostatnich latach nastąpił znaczny wzrost popularności SSE, wynikający z integracji brokera bezpieczeństwa dostępu do chmury (CASB) ze strukturą bezpieczeństwa organizacji. Integracja ta odgrywa kluczową rolę w ochronie potrzebnej w związku z rozpowszechnieniem SaaS. CASB zapewnia firmom narzędzia do monitorowania, kontrolowania i zabezpieczania danych w chmurze, co w ocenie analityków ma kluczowe znaczenie w środowisku, w którym dane znajdują się zarówno lokalnie, jak i w chmurze.

Integrując CASB z rozwiązaniami SSE lub Secure Access Service Edge (SASE), firmy tworzą całościowy ekosystem bezpieczeństwa obejmujący całą sieć, scenariusze pracy zdalnej i zasoby w chmurze.

Przewiduje się, że CASB będzie drugim co do wielkości rynkiem SSE do 2028 r. – jako niezbędne rozwiązania w zakresie bezpieczeństwa, które pomagają organizacjom zarządzać danymi i chronić je podczas przechodzenia przez wiele aplikacji SaaS i środowisk chmurowych.

Według prognozy sektor finansowy odnotuje najwyższy średni wzrost wydatków na SSE w najbliższych 5 latach. Wynika to z konieczności wdrożenia rygorystycznych środków bezpieczeństwa w celu ochrony danych przed naruszeniami i zagrożeniami cybernetycznymi. Instytucje finansowe i firmy ubezpieczeniowe muszą wdrożyć solidne rozwiązania SSE, obejmujące bezpieczną kontrolę dostępu, szyfrowaną komunikację i ciągłe monitorowanie.