Firmy kontynuują przechodzenie ze sprzętu zabezpieczającego sieć na alternatywy przyjazne dla chmury – twierdzi Dell’Oro Group.

Według analizy wydatki na rozwiązania bezpieczeństwa sieci w formie wirtualnej lub oparte na SaaS osiągnęły dwudziesty kolejny kwartał sekwencyjnego wzrostu przychodów w I kw. 2023 r. Tempo wzrostu obrotów rok do roku przekroczyło natomiast 20 proc., czyli było ponad dwa razy wyższe niż dla tradycyjnych sprzętowych urządzeń zabezpieczających sieć.

Rozwiązania dostępne w formie wirtualnej lub w modelu SaaS obejmują zarówno tradycyjne, jak i nowsze produkty, takie jak firewalle, brzegowe usługi bezpieczeństwa (SSE), bezpieczne bramy internetowe (SWG) i zapory aplikacji internetowych (WAF).

Przejście na architekturę IT zorientowaną na chmurę spowodowało sejsmiczną zmianę sposobu, w jaki przedsiębiorstwa korzystają z technologii bezpieczeństwa sieciowego” — twierdzi Mauricio Sanchez, dyrektor ds. badań w Dell’Oro Group, dodając, że rozwiązania wirtualne i SaaS znalazły się w centrum uwagi.

W sytuacji, gdy aplikacje, dane i użytkownicy znajdują się na całym świecie, tradycyjne podejście polegające na wdrażaniu sprzętu już nie wystarcza, a elastyczność i zwinność oprogramowania i formy dostarczane w chmurze są lepiej dopasowane dla nowoczesnego przedsiębiorstwa” — utrzymuje dyrektor.

Trzech największych graczy

Zscaler, Palo Alto Networks i Akamai posiadali w sumie ponad jedną trzecią rynku zabezpieczeń sieciowych, składającego się z rozwiązań wirtualnych i SaaS.

Zscaler był czołowym dostawcą na rynku SSE, który jest w całości oparty na SaaS.

Palo Alto Networks znalazło się w pierwszej trójce dzięki dobrym wynikom na rynkach SSE i wirtualnych firewalli.

Akamai był wiodącym dostawcą WAF opartych na SaaS.