Samsung Display, spółka zależna Samsung Electronics, sfinalizowała transakcję zakupu amerykańskiej firmy eMagin, producenta mikrowyświetlaczy. Umowę w tej sprawie ogłoszono w maju br. Cena to 218 mln dol.

Dla koreańskiego koncernu celem zakupu jest przyspieszenie rozwoju rozwiązań rozszerzonej i mieszanej rzeczywistości (XR/MR) oraz technologii mikro-LED.

Przejęcie ma pomóc Samsungowi w uzyskaniu przewagi na rynku XR dzięki nabyciu technologii i patentów OLED on silicon (OLEDoS), w której koncern widzi w przyszłości duży potencjał. Samsung Display jest największym na świecie producentem paneli OLED. Jak zapowiedziano, inwestycja w dłuższym terminie pozwoli na rozwój nowych zastosowań i nowych rynków dla mikrowyświetlaczy. Obecnie koncern pracuje nad goglami do rozszerzonej rzeczywistości wspólnie z Google’m i Qualcommem.

Samsung w tym roku musi zmierzyć się z drastycznym spadkiem zysków, wywołanym głównie topniejącym popytem na pamięci i ostrymi spadkami cen. W III kw. br. według wstępnych danych zysk operacyjny firmy spadł o 78 proc. rok do roku. W porównaniu do I poł. br. dołek jest jednak mniejszy.