Covid-19 nie jest łaskawy dla dostawców smartfonów. Dostawy zmniejszyły się o 20,4 proc. w II kw. br., do 295 mln szt. – według Gartnera. Był to kolejny kwartał z rzędu z głębokich spadków. W I kw. 2020 r. wynik był 20,2 proc. na minusie (299 mln szt.).

Dołek jest skutkiem zamknięcia sklepów w czasie lockdownu, ograniczenia podróży jak i rezygnacji z zakupów nowych urządzeń przez użytkowników w czasie pandemii – zauważa analityk.

Huawei odbudowuje się w Chinach

Największy spadek w czołówce miał Samsung (ponad 27 proc. rok do roku). Według analityka popyt na flagowe modele serii S niewiele pomógł w zwiększeniu sprzedaży. Koreański gigant utrzymał pozycję numer 1 (18,6 proc. udziału), ale tuż za nim, o 0,2 pkt proc. jest Huawei, które poprawiło się na światowym rynku dzięki popytowi w Chinach. W sumie na świecie koncernu zmniejszyła się o niecałe 7 proc. rok do roku. Jednak wobec I kw. br. było lepiej aż o 27,4 proc.

Apple tylko nieznacznie zmniejszyło dostawy (o 0,4 proc., zwiększając udział do 13 proc.) dzięki poprawie na rynku chińskim i nowym modelom SE, które zachęciły użytkowników do wymiany starszych urządzeń.

Kolejne największe marki to Xiaomi (8,9 proc.) i Oppo (8 proc.), które odnotowały jednak dwucyfrowe spadki w II kw. br.