Do 2028 r. 75 proc. inżynierów oprogramowania dla przedsiębiorstw będzie korzystać z asystentów kodu AI, w porównaniu z mniej niż 10 proc. na początku 2023 r. – twierdzi Gartner. Według jego badania już 63 proc. organizacji prowadzi pilotaż, wdraża lub już wdrożyło asystentów kodu AI. Dane zebrano w III kw. 2023 r. wśród blisko 600 respondentów na całym świecie.

Gartner twierdzi, że asystenci kodu AI dają więcej możliwości, niż generowanie i uzupełnianie kodu – poprawiają wydajność programistów poprzez, jak to określa, stymulowanie burzy mózgów i ulepszenia w zakresie jakości kodu.

„Liderzy inżynierii oprogramowania muszą określić zwrot z inwestycji i opracować uzasadnienie biznesowe w miarę skalowania wdrażania asystentów kodu AI” – mówi Philip Walsh, starszy główny analityk w Gartnerze. – „Jednak tradycyjne ramy ROI kierują liderów inżynierii w stronę wskaźników skupionych na redukcji kosztów. Ta wąska perspektywa nie oddaje pełnej wartości asystentów kodu AI” – dodaje.

Jak przekonuje, inżynierowie oprogramowania muszą zmienić sposób mówienia o ROI dla asystentów AI – zamiast skupiać się na redukcji kosztów wskazywać na generowanie wartości. Dobrym sposobem jest obliczenie oszczędności czasu potrzebnego na generowanie kodu.

Wartość asystentów kodu AI