Wartość globalnego rynku monitoringu wideo w 2023 r. wyniesie 53,7 mld dol., a do 2028 r. osiągnie 83,3 mld dol. – prognozuje MarketsandMarkets. Czyli wydatki w ciągu 5 lat pójdą w górę w sumie o 55 proc., a co roku średnio o 9,2 proc. (CAGR). Dane obejmują m.in. kamery, storage, monitory, systemy zarządzania (VMS), analitykę obrazu, VSaaS.

Rosnące obawy dotyczące bezpieczeństwa, wdrażanie projektów inteligentnych miast, zapotrzebowanie na analitykę i postępy w analizie wideo opartej na sztucznej inteligencji będą razem napędzać rynek monitoringu.

Oprogramowanie w czołówce wydatków

Przewiduje się, że do 2028 r. najszybciej będą rosły wydatki na oprogramowanie, z kilku względów. Po pierwsze, postępy w sztucznej inteligencji i uczeniu maszynowym doprowadziły do opracowania zaawansowanego oprogramowania do analizy wideo. Po drugie, rosnąca integracja nadzoru wideo z innymi technologiami, takimi jak Internet rzeczy i kontrola dostępu, wymaga solidnych rozwiązań programowych. Co więcej, zapotrzebowanie na monitoring w czasie rzeczywistym, analizę danych i zdalny dostęp powoduje przyjęcie platform oprogramowania. Innowacje w rozwiązaniach opartych na chmurze dodatkowo zwiększają wzrost nakładów na software.

Kamery IP będą dominować

Według prognozy monitoring IP będzie miał najwyższy udział w rynku w najbliższych 5 latach. To efekt lepszej jakości obrazu z kamer IP i zaawansowanych funkcji w porównaniu z modelami analogowymi. Ponadto integracja nadzoru wideo z IoT zwiększa bezpieczeństwo i wydajność operacyjną, dzięki płynnemu udostępnianiu danych. Kolejne plusy to zdalny dostęp i monitorowanie w czasie rzeczywistym, a wykorzystanie analityki opartej na AI dodatkowo zwiększa możliwości wykrywania zagrożeń i reagowania.

Infrastruktura potrzebuje dobrego nadzoru

Co do branż, to numerem 1 pod względem tempa wzrostu wydatków powinien być sektor infrastruktury. Węzły transportowe, obiekty publiczne i inna infrastruktura krytyczna wymagają solidnych systemów nadzoru, aby zapewnić bezpieczeństwo i wydajność. Przy czym inwestycje w modernizację infrastruktury generują wyższe wydatki na monitoring. Przepisy dotyczące zwiększonych środków bezpieczeństwa w obiektach o znaczeniu krytycznym dodatkowo przyczyniają się do szybkiego rozwoju branży nadzoru wideo.