Według raportu Barracuda Networks w 2023 roku przychody dostawców usług zarządzanych mają wzrosnąć średnio z 12 milionów dolarów odnotowanych w 2022 roku do ponad 16 milionów dolarów przypadających na dostawcę  takich usług.

Z badania przeprowadzonego przez producenta wynika, że dostawcy MSP dostosowują swoje portfolio do aktualnej sytuacji i zmieniających się modeli prowadzenia biznesu. Zwracają uwagę na rosnącą potrzebę zabezpieczenia pracy zdalnej i hybrydowej, ale też na stale poszerzającą się skalę zagrożeń.

Według respondentów badania, obawy dotyczące bezpieczeństwa pozostają kluczowym obszarem zainteresowania znacznej liczby klientów dostawców usług zarządzanych. Ponad jedna czwarta (27 proc.) respondentów wskazuje, że trudno jest pozyskać i zatrzymać specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa. Dodatkowo ich umiejętności są kosztowne, co według MSP jest najważniejszym czynnikiem skłaniającym organizacje do poszukiwania wsparcia w zakresie cyberbezpieczeństwa. 85 proc. respondentów dostrzega wzrost zapotrzebowania na usługę SOC. Jednak obecnie tylko 35 proc. MSP ją oferuje.

Aż 42 proc. badanych MSP twierdzi, że widzi znaczące możliwości biznesowe w aplikacjach opartych na chmurze, 24 proc. – w infrastrukturze opartej na chmurze, 27 proc. w bezpieczeństwie sieci, a 29 proc. w centrach operacji bezpieczeństwa.

Dostawcy usług zarządzanych coraz częściej dążą do zróżnicowania swojej grupy klientów. Twierdzi tak niemal połowa (46 proc.) respondentów. W 2022 roku odbiorców usług w nowych branżach szukało 37 proc. dostawców. Według Barracuda Networks to pokazuje, że firmy z grupy MSP są bardziej skłonne do stawiania sobie wyzwań i redefiniowania swojego tradycyjnego sposobu działania, aby utrzymać lub przyspieszyć swój wzrost.

Takie zróżnicowanie niesie ze sobą jednak także unikalne wyzwania. Jednym z nich – wskazanym przez 58 proc. badanych – jest konieczność dostosowania usług do potrzeb nowych branż. Kolejnym – rywalizacja z konkurentami o ugruntowanej pozycji na rynku (54 proc. respondentów) oraz wymogi regulacyjne i zgodność z przepisami (również 54%).

– Dostawcy MSP są istotnym elementem krajobrazu cyberbezpieczeństwa. Pomagają organizacjom każdej wielkości w ochronie coraz bardziej rozproszonych środowisk złożonych z pracowników, aktywów, danych i infrastruktury IT przed cyberzagrożeniami. Nasze badanie pokazuje, jak poważnie dostawcy usług zarządzanych traktują to zobowiązanie. Dobrze tłumaczy też wyzwania, przed którymi stoją. Mam nadzieję, że raport pomoże społeczności sektora bezpieczeństwa lepiej zrozumieć te potrzeby i obawy – mówi Mateusz Ossowski z Barrcauda Networks.

W badaniu przeprowadzonym przez firmę Vanson Bourne na zlecenie Barracuda Networks wzięli udział decydenci i specjaliści z firm dostarczających usługi zarządzane, zatrudniających do 350 pracowników, z regionów Ameryki Północnej, krajów Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki (EMEA) oraz Australii i Nowej Zelandii (ANZ).