Sprzedaż przełączników kampusowych podskoczyła o 23 proc. r/r w III kw. 2022 r. – według Dell’Oro Group. To najwyższa dynamika wzrostu od prawie dwóch dekad, przewyższająca nawet tempo ożywienia po dwóch poprzednich spadkach w 2008 i 2020 r.

Wzrost dotyczył większości producentów, zarówno dużych, jak i małych graczy, z tym że Cisco było jedyną marką, która odnotowała znaczny wzrost udziału – o prawie 5 pkt proc.

Za rekordy w dużej mierze odpowiada stopniowa poprawa podaży, co pozwala producentom nadrabiać zaległości w dostawach.

Przy dobrych wynikach 3 kwartałów 2022 r. rynek jest na drodze do osiągnięcia silnego, dwucyfrowego wzrostu w całym 2022 roku.

Koszty rosną, a marże niespecjalnie

Sytuacja nie wygląda jednak tak różowo, jak się wydaje na pierwszy rzut oka.

„Niestety, większość zaległości zrealizowanych w ciągu kwartału pochodzi z zamówień złożonych przed podwyżką cen katalogowych. W rezultacie marże dostawców są nadal ograniczane, ponieważ koszty wciąż rosną, a nie są przenoszone na klientów. Jako punkt odniesienia, koszt niektórych trudno dostępnych komponentów wzrósł od 100 do 500 razy” – informuje Sameh Boujelbene, wiceprezes Dell’Oro Group.

W 2023 r. już nie będzie tak dobrze (ale nadal na plusie)

Rok 2022 wypada powyżej oczekiwań, natomiast prognoza Dell’Oro na 2023 r. przewiduje niski jednocyfrowy wzrost r/r. Z tym że wzrost ten będą nadal generować rekordowe zaległości u większości producentów.

„W ciągu 2023 roku, wraz normalizacją zaległości, trudności makroekonomiczne mogą zacząć hamować wyniki na rynku” – uprzedza Sameh Boujelbene.

Huśtawka udziałów rynkowych producentów

Ponieważ podaż wciąż pozostaje ograniczona, udziały w rynku poszczególnych producentów będą gwałtownie się wahać. Niekoniecznie będą odzwierciedlać zmiany konkurencyjne, co raczej terminy dostaw.

W III kw. 2022 r. wzrost poszczególnych marek był zróżnicowany, w przeciwieństwie do poprzednich kwartałów, kiedy to Cisco miało ponad dwie trzecie udziału w przesyłkach.

Dostawy portów 5/5,0 Gb/s zwiększyły się o ponad 40 proc. rok do roku, co oznacza drugi z rzędu kwartał silnego, dwucyfrowego wzrostu – podaje Dell’Oro.