Rynek przełączników kampusowych spadł o 4 proc. rok do roku w IV kw. 2023 r. – według Dell’Oro Group. Wprawdzie dołek jest niewielki, ale to pierwszy kwartał spadku od IV kw. 2020 r.

Zdaniem analityków sygnalizuje to początek stagnacji na rynku, która może potrwać przez wiele kwartałów.

Wyniki producentów w IV kw. 2023 r. były nierówne. Spośród pięciu największych marek Cisco doświadczyło najgłębszego dołka. Huawei i Juniper odnotowały umiarkowany spadek, natomiast HPE i H3C osiągnęli dwucyfrowy wzrost.

„Spadek przychodów wynika głównie z cyklu 'trawienia’, który wydaje się mieć wpływ na dostawców, produkty i dynamikę w różnym stopniu i w różnych terminach” – komentuje Sameh Boujelbene, wiceprezes Dell’Oro Group.

„Mówiąc prościej, klienci, którzy otrzymali zamówienia wcześniej, oraz producenci, którzy szybciej nadrobili zaległości, jako pierwsi wejdą w cykl 'trawienia’. Z tego powodu wyniki dostawców, wyniki regionalne, a nawet dotyczące prędkości dostarczanych portów były nierówne w IV kwartale” – dodał Boujelbene.

EMEA należała do regionów, gdzie nastąpił znaczny wzrost sprzedaży przełączników kampusowych w poprzednich kwartałach, ale w IV kw. 2023 r. odnotowano wyraźne spowolnienie.

Popyt na porty 5/5,0 Gb/s mocno w górę

Liczba dostarczonych portów 5/5,0 Gb/s wzrosła o ponad 60 proc., co oznacza siódmy z rzędu kwartał silnego, dwucyfrowego wzrostu. Wskazuje to na znaczną poprawę podaży w połączeniu z rosnącym popytem, spowodowanym szerszym zastosowaniem punktów dostępowych Wi-Fi 6E.