Prawie dwie trzecie pracodawców planuje powiększenie zespołów IT. Co ważne, częściej wzrost zatrudnienia planują firmy mikro i małe (65 proc. i 63 proc.) niż duże przedsiębiorstwa (40 proc.) – takie dane podaje Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości.

Popyt rośnie wraz z transformacją biznesu w przedsiębiorstwach, której jak widać nawet małe krajowe biznesy nie są w stanie uniknąć.

Globalnie wygląda to tak, że – jak wynika z badania „Situation Report” przeprowadzonego wśród liderów działów IT – 97 proc. ankietowanych dyrektorów IT utrzymuje, że ich firma przeszła transformację cyfrową w 2020 r. Ta sama liczba spodziewa się, że inwestycje będą kontynuowane.  

Kto będzie poszukiwany

W najbliższych latach najbardziej będzie rosło zapotrzebowanie na specjalistów od cyberbezpieczeństwa, sztucznej inteligencji i chmury – wynika z raportu PARP „Branżowy Bilans Kapitału Ludzkiego IT” (II edycja), które pokazuje dane z badań z lutego – kwietnia 2021 r.

Trendy, które w perspektywie 3–5 lat będą miały wpływ na zapotrzebowanie na specjalistów o nowych kompetencjach (%, N=813)

Obecnie najpopularniejszą rolą IT jest programista (tacy fachowcy są w 84 proc. badanych polskich firm z branży), a kolejną wdrożeniowiec (70 proc.) oraz osoba od rozwoju biznesu (69 proc.), następnie tester (67 proc.) i projektant rozwiązań (66 proc.).

Kogo pracodawcy poszukują mniej

Od 2018 r. na popularności straciły przede wszystkim role związane z projektowaniem User Experience, zarządzaniem zespołem, asystą techniczną, a także zarządzaniem i utrzymaniem infrastruktury – według raportu PARP.

W związku ze wzrostem wykorzystania IT, do 2025 r. 50 proc. wszystkich pracowników będzie wymagało przekwalifikowania, wynika z raportu „Future of Jobs Report” stworzonego przez Światowe Forum Ekonomiczne.

Przewiduje się, że w ciągu najbliższych 4 lat na świecie pojawi się 149 mln nowych miejsc pracy związanych z cyfrową transformacją – jak analizują eksperci z TestArmy, nawiązując do przewidywania Microsoftu. Otóż 98 mln z tych miejsc pracy będzie bezpośrednio związanych z rozwojem oprogramowania. Rynek testów automatycznych będzie się rozwijał w tempie 14,2 proc. rocznie (dane z raportu: „Automation Testing Market – Growth, Trends, COVID-19 Impact, and Forecasts, 2021 – 2026”).

Aż 75 proc. osób, które zajmują się dbaniem o jakość cyfrowych produktów, ma otrzymać w tym roku podwyżkę za wykonywaną pracę (dane z raportu Polish IT Community Report 2021 za TestArmy).